Przygotowanie psa do szczepienia
25 października 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jak przygotować psa do szczepienia?

Właściwe przygotowanie psa do szczepienia pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych. To także gwarancja, że pies zyska właściwą ochronę, a samą iniekcję przejdzie bezstresowo. Przed udaniem się do weterynarza na planowany zastrzyk warto sprawdzić, jakie zasady należy stosować, by ustrzec się przed przykrymi niespodziankami. Dowiedz się więcej na ten temat i przygotuj pupila na wizytę.

Przygotowanie psa do szczepienia – o czym należy pamiętać?

Najważniejszym elementem, o którym obowiązkowo należy pamiętać przed szczepieniem psa, jest pozbycie się u niego pasożytów. W tym celu należy podać mu w odpowiednich odstępach czasowych preparat do odrobaczania. Najczęściej należy podsunąć mu dwie dawki, które pozwolą pozbyć się szkodliwych dla jego zdrowia robaków.

Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, są pchły i kleszcze. Podczas wykonywania iniekcji, piec nie może być zapchlony i nie może mieć wczepionych w skórę kleszczy. W tym celu wystarczy dokładnie przejrzeć jego sierść i usunąć ewentualne owady. Chcąc uniknąć pojawienia się kolejnych sztuk, warto stosować preparaty przeciwpchelne, które pozwalają na ich całkowite pozbycie się. Ekspert z Gabinetu Weterynaryjnego Strażacka wyjaśnia, że odrobaczanie, odpchlenie i szczepienie wykonuje się w odrębnych terminach.

Weterynarze zaznaczają również, że przed planowaną wizytą pupil powinien być w dobrej kondycji zdrowotnej. W przypadku wystąpienia infekcji organizm może źle przyjąć obecność antygenów podawanych w zastrzyku i tym samym mogą wystąpić niepożądane odczyny poszczepienne. Wpływ na zdrowie psa mają również kąpiele, stąd też zaleca się zrezygnowanie z nich na około dwa tygodnie wykonaniem zabiegu.

Czy badanie psa jest konieczne?

Każdorazowo przed podaniem szczepienia weterynarz powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad dotyczący jego zdrowia w ostatnich dniach, ale też dokładnie go zbada. Diagnostyka obejmuje najczęściej zmierzenie temperatury, sprawdzenie węzłów chłonnych, osłuchanie płuc i serca. W przypadku stwierdzenia złego stanu zdrowia czy też występowania objawów chorobowych lekarz najczęściej zaleca przesunięcie terminu wykonania szczepienia. Przeprowadzenie zabiegu w nieodpowiednim momencie może doprowadzić do licznych komplikacji, mogących nieść za sobą poważne skutki dla jego późniejszego stanu zdrowia.

Właściciele psów powinni szczególnie dbać, by wszelkie szczepienia były wykonywane tylko w sytuacji, gdy ich pupil znajduje się w naprawdę dobrej kondycji zdrowotnej.