ocieplanie poddasza celulozą
25 stycznia 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Jak przygotować poddasze do ocieplania celulozą?

Ocieplanie celulozą odbywa się metodą wdmuchiwania granulatu, który idealnie przylega do drewnianej konstrukcji dachu. Wypełnia wszystkie szczeliny i niweluje mostki termiczne oraz kondensacyjne. Termoizolację wykonuje się przez niewielkie otwory w okładzinie, zatem jest to metoda niewymagająca gruntownych prac remontowych.

Ocieplanie celulozą. Przygotowanie do prac.

Każdy dach należy ocenić indywidualnie, a przebieg prac zależny jest od stanu pokrycia. W połaciach dachu powinna znajdować się szczelina wentylacyjna, która zapobiega zawilgoceniom skutkującym rozwojem grzybów i uszkodzeniom konstrukcji. Pomiędzy warstwą ocieplenia a pokryciem dachu musi zatem znajdować się przestrzeń, która umożliwi odparowywanie wilgoci. Niemniej jednak celuloza ma zdolności do buforowania wilgotności, zatem niewielkie ilości pary z pewnością jej nie zaszkodzą. Dlatego też jest to materiał, po który chętnie sięga się w przypadku niewłaściwie wykonanej paroizolacji. Jeśli pod pokryciem dachu znajduje się membrana paroprzepuszczalna, to docieplenie celulozą można wykonać bez dodatkowych ekspertyz.

Właściwie określenie obszarów odpowiadających za największe straty ciepła to kluczowy element przygotowania poddasza do ocieplenia celulozą. Firma ISO-THERM wykonuje badania kamerą termowizyjną, które pozwalają ocenić stan izolacji. Dopiero po dokładnych pomiarach określany jest zakres niezbędnych prac dociepleniowych. Wykorzystywany materiał do ocieplania celulozą w Wielkopolsce cechuje się wysoką gęstością, co przekłada się na szczelność warstwy izolacyjnej.

Jak przebiega ocieplenie poddasza celulozą?

Izolacja z celulozy tworzy zbitą masę, doskonale przylegającą do elementów konstrukcji dachu. Jest gęsta i szczelna, zapobiega ruchom powietrza oraz stanowi warstwę izolacji akustycznej. Ocieplenia z użyciem celulozy wykonywane są w sposób nie inwazyjny, szybki i bez konieczności przeprowadzania gruntownych prac remontowych. Aby równomiernie rozprowadzić celulozę po całym poddaszu, nie jest konieczny demontaż elementów suchej zabudowy. Wystarczy bowiem odpowiedniej wielkości otwór, przez który dystrybuowany jest granulat.

Mobilna aparatura do aplikacji celulozy z rurą o kilkunastocentymetrowej średnicy podaje materiał z kompaktowych bloków. O rozmieszczeniu ocieplenia decyduje wprawa operatora obsługującego sprzęt. Granulat podawany jest z odpowiednio dobranym ciśnieniem, szybkością i siłą wtłaczania. Dla prawidłowego przebiegu prac ważny jest wybór właściwych parametrów pracy urządzenia.