Prawidłowe przygotowanie okien do zimy
11 stycznia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jak przygotować okna do zimy?
5 (100%) / 1 głosów

Jak przygotować okna do zimy?

Jesień to ostatni moment na zadbanie o przygotowanie okien do zimy. Kilka prostych zabiegów pozwoli ochronić dom bądź mieszkanie przed srogim mrozem, ale też opadami śniegu. Warto również pamiętać, że jest to niezwykle groźna pora roku dla okien. Śnieg, mróz, wiatr i niskie temperatury mają na nie negatywny wpływ. Jednak właściwie przeprowadzona konserwacja sprawia, że ten trudny okres przetrwają bez szwanku. Czyli jaka? Podpowiadamy.

Najważniejsze są czyste okna

Przygotowania do okresu zimowego najlepiej rozpocząć od dokładnego umycia okien. Czynności tej nie poleca się wykonywać przy silnym słońcu, gdyż wówczas woda szybciej wysycha, a szyby, zamiast nabierać blasku, pokrywają się trudnymi do usunięcia smugami. Zbyt niskie temperatury również nie są wskazane – szkło staje się bardziej kruche. Przed przystąpieniem do prac warto zainwestować w odpowiedni środek – najlepiej specjalistyczny płyn do mycia szyb. Takie detergenty można nabyć w każdym sklepie, a ich pomoc jest nieoceniona w szybkiej walce z brudem.

Istotne jest także wybranie odpowiedniej ściereczki. Najlepiej, by była miękka i bez szwów. Do czyszczenia profili z PVC można wykorzystać mocniejszy płyn, aczkolwiek nie może on mieć w swoim składzie substancji chemicznych czy rozpuszczalników, które powodują przebarwienia czy zarysowania.

Istotny jest także stan techniczny

Po umyciu okien warto je dokładnie obejrzeć i sprawdzić stan techniczny. Specjaliści z firmy Domega zalecają by sprawdzić wszystkie ruchome części. Wszelkie nieprawidłowości, tj. zbyt ciężkie otwieranie bądź zamykanie czy nieszczelności, wymagają wyregulowania elementów zgodnie z instrukcją producenta. Zbyt duże szpary w konsekwencji spowodują wzrost kosztów ogrzewania. Kolejnym krokiem powinno być nasmarowanie zawiasów i ruchomych części okuć. Przydatne do tej czynności okazją się smary na bazie silikonu bądź wazelina techniczna. Są nie tylko bezpieczne, ale też nie gromadzą nadmiernej ilości kurzu.

Uszczelki – czy dobrze chronią wnętrze?

Uszczelki to najbardziej narażony na uszkodzenia element okna. Producenci zalecają przy przed zakupem właściwej stolarki zwrócić dość dokładnie uwagę na ten element. Warto sprawdzić ich jakość i materiał z jakiego zostały wykonane. Specjalnie przetworzony kauczuk, będący coraz popularniejszym surowcem, wyróżnia się odpornością na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dlaczego ich konserwacja jest ważna? Otóż pozwala zadbać o ich elastyczność. Do ich zabezpieczenia również przydatne będą smary silikonowe bądź wazelina techniczna. Problemy najczęściej występują przy uszczelkach w dolnej ramie i to na nie należy zwrócić głównie uwagę.