Montaż instalacji fotowoltaicznej
2 września 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak przygotować dom na instalację fotowoltaiczną?

Instalacja fotowoltaiczna to najprostsza droga do oszczędności na rachunkach płaconych za zużycie energii elektrycznej. Do zamontowania fotowoltaiki trzeba się jednak odpowiednio przygotować. Dzięki temu uda się lepiej dopasować system do potrzeb użytkownika, poprawić komfort jego wykorzystywania, a także obniżyć koszty instalacji i skrócić czas potrzebny na jej wykonanie.

 

Na co warto zwrócić uwagę jeszcze przed rozpoczęciem budowy?

 

Przewidując montaż instalacji fotowoltaicznej, warto zawczasu poczynić kroki, które zwiększą jej efektywność. Do najważniejszych kwestii należy orientacja budynku względem stron świata oraz wybór rodzaju dachu. Optymalnym rozwiązaniem będzie połać dachu o nachyleniu około 25–35 stopni. Wykonalny będzie także montaż fotowoltaiki na dachu o innym spadku, w tym także dachu płaskim, jednak będzie się to wiązało z przygotowaniem specjalnej konstrukcji wsporczej, która może niekorzystnie wpłynąć na wygląd budynku, a przy tym zwiększy koszt inwestycji. Kolejną kwestią będzie zacienienie działki – wysokie drzewa, które zasłoną część dachu obniżą wydajność paneli albo ograniczą swobodę wyboru miejsca, w którym się znajdą. Problemem będzie umieszczony na południowej połaci komin. Przeszkodą w instalacji paneli będą także okna połaciowe oraz lukarny.

 

O co zadbać na etapie budowy?

 

Ponieważ instalacja fotowoltaiczna umieszczona na połaci dachu jest mocowana do więźby dachowej, odpowiednie punkty można rozmieścić już podczas prac dekarskich. Dobrym pomysłem będzie też ułożenie potrzebnych przewodów albo chociaż zamontowanie przepustów, którymi będzie je można poprowadzić. O fotowoltaice należy też pomyśleć przy planowaniu instalacji elektrycznej – w rozdzielni należy zamontować dodatkowe zabezpieczenie przeciwprzepięciowe i nadmiarowo-prądowe na obwodzie przeznaczonym do podłączenia paneli. Zawczasu dobrze będzie też rozprowadzić potrzebne przewody do miejsca, w którym znajdzie się inwerter oraz akumulatory.

 

Jak przygotować istniejący budynek?

 

W tym przypadku możliwości techniczne są oczywiście o wiele mniejsze, jednak znacznie łatwiej będzie określić moc, która będzie niezbędna do zasilania budynku. W istniejącym domu można wykorzystać dane na temat zużycia energii w latach poprzednich, uwzględniając zmiany, jakie zostały wprowadzone w instalacji. Przygotowanie instalacji fotowoltaicznej warto powierzyć doświadczonemu wykonawcy. Dobrym wyborem będzie Modern Energy Pro ze Skoczowa, przedsiębiorstwo specjalizujące się w systemach fotowoltaicznych dla domów mieszkalnych, firm oraz gospodarstw rolnych.