8 stycznia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak przebiega proces tapicerowania mebli?

Z meblami tapicerowanymi spotykamy się na co dzień, bo nakładanie na sofy czy fotele materiałów obiciowych to ważny element ich wykonywania. Trudno się dziwić ich popularności – są miękkie, wygodne, a przy tym stwarzają wiele możliwości aranżacyjnych. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, jak powstają elementy tego typu. A zatem, jak tapiceruje się meble?

Zanim przejdziesz do tapicerowania…

Z reguły bywa tak, że zanim wykona się jakiś przedmiot, trzeba go najpierw zaprojektować. Nie inaczej jest w przypadku mebli tapicerowanych. Projekt pozwala określić, na jakie meble ma zostać przygotowane obicie oraz jak mają one wyglądać. Dzięki niemu można zaplanować wykonywanie sof, foteli czy krzeseł w taki sposób, żeby były one jak najbardziej funkcjonalne.

Następnie można przejść do przygotowania wykroju, jednak najpierw trzeba wybrać materiał, w którym ma on być wykonany. Tkaniny obiciowe można podzielić na gładkie, wzorzyste i skóropodobne – tłumaczy pracownik hurtowni Antex. Najczęściej można się zatem spotkać z takimi typami tkanin jak velvet, welur i plecionka. Tapicerkę wykonuje się również ze skóry, jednak jest to jedna z najdroższych opcji i może nie spodobać się osobom ceniącym sobie ekologiczne podejście.

Wykrój to nie wszystko

Przygotowanie obicia to bardzo ważny element produkcji mebli tapicerowanych, ale potrzeba jeszcze czegoś, do czego zamocuje się materiał. Podstawę stanowi więc drewniana rama wypełniona miękką pianką. To właśnie na nią nakłada się tapicerkę i bardzo ważne jest, aby zrobić to starannie, tak żeby materiał przylegał do stelażu i żeby żaden fragment nie odstawał, o ile nie jest to zaplanowane. Czasem jest bowiem tak, ze tkaninę obiciową marszczy się celowo, niekiedy ozdabia się ją nawet guzikami.

Z kolei w przymocowaniu materiału do stelaża pomóc może zszywacz tapicerski. Podczas tworzenia mebli tego typu zaleca się też wykorzystywanie specjalnych nici, które są bardzo wytrzymałe.

Aranżacja pomieszczeń z udziałem mebli tapicerowanych

Kiedy kanapa, fotel czy krzesła są już gotowe, można przeznaczyć je do sprzedaży. Wybór mebli tapicerowanych na rynku jest bardzo duży, dlatego nietrudno dopasować konkretny model do danego stylu aranżacyjnego. Zaletą tkanin obiciowych jest ich różnorodność, zarówno pod względem struktury, jak i koloru. Dzięki temu zestaw wypoczynkowy czy krzesła znajdą miejsce w każdym salonie, bo to właśnie w tym pomieszczeniu umieszcza się najczęściej meble tapicerowane. Dopasowanie ich do reszty wystroju pomieszczenia nie będzie stanowiło problemu.