Ściana mchu
21 maja 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak prezentuje się ściana mchu na tle betonowej ściany?

Na tle szarej, betonowej ściany dobrze wygląda każdy kolor. Są jednak kolory, które szarość betonu uzupełniają szczególnie dobrze – żaden inny kolor nie komponuje się z nim tak dobrze, jak zieleń. A gdyby tak surowy beton „ożywić” za pomocą zieleni i prawdziwych, żywych roślin? Jest to możliwe dzięki ścianie pokrytej chrobotkiem reniferowym – mchem, który praktycznie nie wymaga pielęgnacji.

Chrobotek reniferowy – roślina, która nie wymaga podlewania

Choć można by pomyśleć, że żywa ściana będzie potrzebowała wody i słońca, z chrobotkiem reniferowym jest dokładnie odwrotnie. Jest to mech, a właściwie porost, który niezbędną do utrzymania świeżości wilgoć pobiera z powietrza. Potrzebuje jej tyle samo, co człowiek – wystarczy wilgotność powietrza na poziomie 40-60%. Jednocześnie nie potrzebuje światła, a nawet zdecydowanie bardziej woli cień. Dlatego jest to roślina, która sprawdzi się wszędzie, nawet w łazience.

Co ważne, mech chrobotek jest nietoksyczny, bezpieczny dla zwierząt domowych (jest ulubionym przysmakiem reniferów – stąd właśnie jego nazwa), nie przyciąga kurzu, a więc doskonale nadaje się do mieszkań alergików, a także jest odporny na działanie pleśni i grzybów. Nie wymaga przycinania, podlewania, nawożenia, a co więcej, poprawia akustykę pomieszczenia, ponieważ jest doskonałym izolatorem dźwięku. I co najważniejsze – wygląda niezwykle oryginalnie. Obok ściany z mchem nie da się przejść obojętnie!

Surowy beton i zieleń roślin – połączenie idealne

Ściany z betonu architektonicznego cieszą się coraz większą popularnością, szczególnie w nowoczesnych, loftowych lub industrialnych aranżacjach wnętrz. Beton wyróżnia się surowym pięknem, jest ponadczasowy, a jednocześnie nienudny. Uzupełnienie betonowej ściany ramką z mchem podkreśli jej wyjątkowość, a jednocześnie sprawi, że ściana sama w sobie stanie się dekoracją wnętrza. Choć wspomnieliśmy o zielonym mchu, warto dodać, że chrobotka można barwić na różne odcienie: niebieski, czerwony lub żółty – mech w różnych kolorach oferuje Studio Betonu Architektonicznego. Dlatego w zależności od aranżacji wnętrza mech można dobrać kolorystycznie lub stworzyć kompozycje przypominające różnokolorowy obraz.

Prawdziwe rośliny, nawet jeśli są specjalnie spreparowane, nadadzą wnętrzu wyjątkowego klimatu i sprawią, że każde, nawet najbardziej nowoczesne wnętrze stanie się bardziej przytulne. Ściana mchu doskonale sprawdzi się zarówno w mieszkaniach i domach prywatnych, jak i siedzibach firm – z pewnością zwróci uwagę klientów i kontrahentów.

Właściwości mchu przeznaczonego na ściany

Betonowa ściana z mchem wygląda przepięknie, ale czy jest praktyczna? Wspomnieliśmy już, że chrobotka nie trzeba podlewać ani przycinać. Jest to związane z faktem, że roślina ta zostaje specjalne przygotowana, zanim zostanie umieszczona na ścianie. Chrobotka zbiera się, oczyszcza, a następnie poddaje procesowi stabilizacji, czyli uśpienia rośliny. Mech nie rośnie, a jednocześnie zachowuje wszystkie swoje właściwości – jest soczyście zielony, sprężysty, miękki i wygląda niezwykle naturalnie. Jest to możliwe dzięki wprowadzeniu do rośliny roztworu na bazie gliceryny, który zapewnia trwałość zielonej ściany – mech z powodzeniem wytrzyma nawet kilkanaście lat bez osypywania.

Proces stabilizacji i barwienia chrobotka jest nietoksyczny, a otrzymany w efekcie mech jest biodegradowalny. Dlatego ściana mchu na tle betonowej ściany będzie nie tylko efektowna, ale również ekologiczna. Jeśli szukamy gadżetów do domu lub biura z efektem „wow”, ściana z mchem będzie strzałem w dziesiątkę.