24 grudnia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jak precyzyjnie ciąć posadzkę betonową?

Cięcie konstrukcji betonowych powinno być wykonywane przez wyspecjalizowane firmy. Do przecinania betonu zbrojonego można wykorzystywać wyłącznie specjalistyczne maszyny. Ich obsługa wymaga zdobycia odpowiedniej wiedzy, ale też doświadczenia. Tego typu materiał jest trudny w obróbce, stąd też nowoczesne technologie zdecydowanie ułatwiają prowadzenie prac rozbiórkowych i demontażowych. Jak precyzyjnie wykonywać cięcia? Zobacz.

Precyzyjne cięcie konstrukcji betonowych – najważniejsze informacje

Do przecinania konstrukcji betonowych najczęściej są stosowane specjalistyczne przecinarki. Tego typu urządzenia mogą być wyposażone w silnik spalinowy bądź elektryczny. Warto dodać, że są wyjątkowo bezpieczne. Ich konstrukcja pozwala uniknąć problemu pękania betonu w trakcie prowadzenia prac.

Co więcej, dzięki specjalnej płozie ślizgowej, materiał się nie kruszy. Wybierając odpowiednią przecinarkę, warto wziąć pod uwagę jej późniejsze wykorzystanie – wyjaśnia ekspert z firmy K.B.S. Diament-Serwis.

Modele spalinowe są dużo większe i głównie są wykorzystywane w budownictwie komercyjnym, przemysłowym czy drogowym. Najczęściej są one wyposażone w tarcze diamentowe, stąd też doskonale sprawdzają się podczas wykonywania wstępnych cięć, np. w podczas wykonywania dylatacji.

W przypadku wykonywania cięć w konstrukcjach o niestandardowych kształtach lub dużych gabarytach pomocne jest wykorzystanie nie tarczy, ale liny diamentowej.

Lina diamentowa – czym jest?

Lina diamentowa wykorzystywana do cięcia betonu pozwala nie tylko zmniejszyć emisję hałasu, ale też zdecydowanie zwiększa komfort pracy operatora. Co więcej, metoda ta pozwala wykonywać precyzyjne nacięcia, również w trudnodostępnych miejscach. Samo ostrze znacznie redukuje również kurz. Cięcie posadzki betonowej to tylko jeden z zakresów, w których może być wykorzystywana lina. Sprawdza się także przy cięciu fundamentów, ścian czy stropów. W zależności od rodzaju wykonywanych prac konieczne jest dobranie odpowiedniego typu i średnicy liny – to ona odpowiada za uzyskanie właściwego efektu.

Precyzyjne cięcie pozwala również uzyskać piła ścienna umieszczona na specjalnych prowadnicach. Jednak bez względu na wybraną metodę konieczne jest zadbanie o bezpieczeństwo. Ważne jest nie tylko przestrzeganie zasad BHP, ale również użytkowanie urządzenia zgodnie z instrukcją. Co ważne – tego typu sprzęt może być obsługiwany tylko i wyłącznie przez uprawnionych pracowników, którzy odbyli właściwe szkolenia w tym zakresie. Należy więc zwrócić na tę kwestię szczególną uwagę.