instalacja bojlera gazowego
16 listopada 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak prawidłowo zamontować bojler gazowy?

Montaż bojlera gazowego pozwala podgrzewać wodę użytkową. Zazwyczaj znajduje się w łazience nad wanną lub w kuchni nad zlewozmywakiem. Działa przez spalanie metany lub innego gazu w postaci płynnej. Płomień zapala się albo tylko w chwili włączenia ciepłej wody, albo nie gaśnie w ogóle. Jak przebiega montaż bojlera gazowego?

Montaż bojlera gazowego – na czym polega?

Prawidłowy montaż bojlera gazowego wymaga wcześniejszego doboru urządzenia do potrzeb mieszkańców. Należy pamiętać o tym, że zbyt niska wydajność bojlera nie zapewni odpowiedniej temperatury wody. Warto więc wcześniej przemyśleć moc grzewczą urządzenia i dopasować ją do urządzeń, które będzie zaopatrywało. Jeśli bojler gazowy będzie dostarczać wodę równocześnie do kilku punktów poboru, to lepiej wybrać taki o mocy 30 kW. Gdy montaż bojlera gazowego będzie się wiązać tylko z obsługą prysznica, wystarczy urządzenie o mocy 19 kW.

Zalety montażu bojlera gazowego

Montaż bojlera gazowego nie wymaga dopasowania urządzenia do instalacji C.O. Jest to jednak dość skomplikowane zadanie, które wymaga pomocy profesjonalnego gazownika. Takie wsparcie proponuje m.in. ZUGIiB z Lublina, w którym specjaliści zapewniają kompleksową pomoc w tym zakresie. Podłączenie grzałki do bojlera gazowego wymaga wkręcenia jej w otwór z gwintem. Grzałka zazwyczaj jest dostępna razem z termostatem nastawianym na wybraną temperaturę. Po montażu grzałki we właściwe miejsce wystarczy tylko podłączyć ją do gniazdka elektrycznego, aby mieć pewność, że wszystko działa, jak należy. Trzeba pamiętać o tym, aby po uruchomieniu instalacji sprawdzić, czy nic z niej nie cieknie i czy wszystkie części zamontowane są tak, jak należy. Regularne kontrole pozwolą natomiast zapobiec wszelkim nieszczęściom związanym z użytkowaniem bojlera.

Dlaczego warto montować bojler gazowy?

Montaż bojlera gazowego to rozwiązanie, które polecane jest przede wszystkim do produkcji ciepłej wody użytkowej. Występuje przede wszystkim w starszym budownictwie – blokach z wielkiej płyty, kamienicach, czy też domach jednorodzinnych. Bojler gazowy wykorzystywany jest także w kotłowniach i przedsiębiorstwach oraz w formie tradycyjnego ogrzewacza wody. Na uwagę zasługuje fakt, że koszty związane z eksploatacją urządzenia są o wiele niższe, niż w przypadku bojlera elektrycznego. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby właściwie dobrać wydajność i zdecydować, czy chce się, aby płomień palił się nieustannie, czy też zapalał tylko w chwili włączenia ciepłej wody.