pielegnacja ogrodu
12 lipca 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Jak prawidłowo zadbać o ogród? Poradnik

Zadbany ogród to największa duma ogrodnika oraz świadectwo jego umiejętności i cierpliwości. Aby rośliny w naszym ogrodzie rosły zdrowo, a trawnik zielenił się przez cały sezon, powinniśmy poświęcać im dużo czasu i pracy. Oto najważniejsze czynności, których nie możemy zaniedbać.

Podlewanie

Woda jest roślinom niezbędna do przeżycia i rozwoju. Wysokie temperatury w połączeniu z rzadkimi opadami deszczu są w stanie w bardzo krótkim czasie zniszczyć nasz ogródek, dlatego musimy sami zadbać o regularne podlewanie roślin i trawnika. Najlepiej czynność tę wykonywać bardzo wczesnym rankiem lub pod wieczór. Pod żadnym pozorem nie podlewajmy trawy w środku dnia, gdyż osadzające się na liścia krople działają jak soczewki, skupiają światło słoneczne, a ponadto szybko parują – wszystko to może prowadzić do poparzenia ździebeł. Podlewanie na wieczorem lub rankiem pozwala tego uniknąć, a ponadto zmniejsza parowanie wody z ziemi. W przypadku rabat, krzewów i drzewek pamiętajmy, aby unikać lania wody na liście i kwiaty – niezbyt mocnym, nierozproszonym strumieniem podlewajmy ziemię w miejscu korzenia.

Koszenie trawy

Jest to podstawowy zabieg pielęgnacyjny dla naszego trawnika – dzięki niemu trawa mocniej się zieleni i równo rośnie, tworząc piękny dywan. W koszeniu ważna jest regularność – czynność tę najlepiej wykonywać co najmniej raz na dwa tygodnie. Wysokość koszenia powinniśmy dostosować do panujących warunków atmosferycznych – zbyt mocne przystrzyżenie trawnika w okresie suszy nawet przy intensywnym podlewaniu może skończyć się powstawaniem na nim żółtych, wyschniętych połaci. Pamiętajmy również, by nie zostawiać skoszonej trawy rozrzuconej na powierzchni trawnika, gdyż będzie ona hamować jego wzrost. Jeśli nie dysponujemy kosiarką z koszem, powinniśmy po koszeniu zgrabić i usunąć resztki.

Dobór narzędzi

Większości prac ogrodowych nie da się wykonać gołymi rękami, koniecznie staje się użycie narzędzi. Podczas ich doboru zwracajmy uwagę na takie ich właściwości jak rodzaj wykorzystanego w produkcji materiału, ciężar, rozmiary, rodzaj uchwytu. Wszystkie te parametry mają wpływ na naszą skuteczność podczas pracy – przekopanie grządek pójdzie nam znacznie łatwiej i szybciej, jeśli będziemy używać do tego zadania ostrego i w miarę ciężkiego szpadla. Szeroki wybór wysokiej jakości narzędzi znajdziemy na stronie ich producenta, firmy Walkiewicz.