9 czerwca 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak prawidłowo ustawić antenę satelitarną?

Anteny satelitarne, które zamocowane są na domach prywatnych, służą do odbioru programów telewizyjnych przesyłanych z pomocą satelity. Wydawać by się mogło, że ustawienie i przymocowanie takiej anteny jest niezwykle trudne. Dlatego większość osób wybiera opcję zainstalowania przez operatora. Jednak taka sytuacja wiąże się z koniecznością wykupienia oferty. Jak ustawić antenę do odbierania niezakodowanych, bezpłatnych programów?

Wybór anteny do danej puli programów

W naszym kraju telewizję satelitarną można odbierać na dwa sposoby. Może to być korzystanie z płatnych abonamentów od poszczególnych operatorów lub oglądanie bezpłatnych kanałów. Do tej ostatniej opcji, trzeba samodzielnie zakupić odpowiednią antenę. Jednak osobiście nabyta antena, wcale nie musi oznaczać własnoręcznego montowania. Jeżeli ktoś nie czuje się na siłach, aby tego dokonać, może skorzystać z usług przedsiębiorstwa, które między innymi zajmują się montażem anten satelitarnych.

Montujemy i ustawiamy anteny satelitarne zarówno we współpracy ze wszystkimi operatorami sieci satelitarnej telewizji, jak również urządzenia należące do firm, instytucji czy osób prywatnych. Posiadamy kompetentnych pracowników i nowoczesny sprzęt. Nasze instalacje to nie tylko precyzja, ale również szybkie i sprawne działanie – wyjaśnia przedstawiciel firmy DOTBROS.

Elementy składające się na zestaw do odbioru programów z satelity to czasza, konwerter i cyfrowy dekoder. Jeśli chodzi o średnicę samej anteny, to im większa średnica, tym lepszy uzyskany sygnał. W sprzedaży dostępne są czasze od 60 do 120 centymetrów. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na największy talerz z powodu braku dostatecznej ilości miejsca. Dobrze jest jednak wybrać antenę o średnicy 80 i więcej centymetrów.

Jak montuje się antenę satelitarną?

Antena satelitarna musi się znaleźć w odpowiednim, nieosłoniętym miejscu, tak żeby skierowana była na niebo w kierunku południowym. Do zamocowania potrzebny jest wspornik lub maszt antenowy. Czaszę mocuje się do twardego podłoża lub do ściany. Jeżeli budynek posiada instalację odgromnikową, powinna być ona podłączona do masztu lub wspornika anteny. Przed całą operacją należy ustalić, ile potrzeba kabla antenowego, łączącego czaszę z dekoderem, który jest wewnątrz domu. Sztukowanie tego kabla wyjątkowo źle wpływa na jakość odbioru.

Po instalacji anteny i całego okablowania, można przystąpić do ostatnich czynności, jakimi są poszukiwania optymalnego położenie względem satelity. Pod uwagę w takiej chwili bierze się kąty elewacji i konwertera oraz kąt kierunku na południe. Idealne położenie w jakim znajduje się antena zależy od tego w jakiej szerokości geograficznej się mieszka, jak również od jakości samej anteny.

Aby nabrać pewności co do prawidłowego ustawienia anteny satelitarnej, można użyć miernika sygnału satelitarnego. Jeżeli wszystko poszło dobrze, to wystarczy tylko dokręcić wszystkie śruby.