poddasze
20 stycznia 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Jak prawidłowo układać wełnę mineralną na poddaszu?

Prawidłowe ocieplenie domu wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy, ale również właściwie dobranych materiałów i precyzji w układaniu. Są to trzy istotne elementy, bez których izolacja termiczna nie będzie spełniała swojej powinności.

Czym jest wełna mineralna?

Wełna mineralna jest obecnie jednym z najbardziej powszechnych materiałów używanych do izolacji budynków. Można ją stosować zarówno od wewnątrz, jak i z zewnątrz budynku. Produkuje się ją w płytach oraz rolkach (matach) o różnych parametrach i grubościach. Jej postać oraz wymiary można dopasować indywidualnie do rodzaju konstrukcji oraz tego, w którym miejscu będzie montowana. Wełna mineralna sprawdza się szczególnie przy izolacji termicznej oraz akustycznej. W tej drugiej sytuacji stosuje się ją najczęściej na podłodze lub w ściankach działowych ale należy pamiętać że wełna mineralna to doskonały materiał dla izolacji od dźwięków powietrznych czyli np. głośna muzyka oraz od dźwięków uderzeniowych np. tupanie. Niezależnie od tego, do czego będzie przeznaczona, wełnę mineralną można odpowiednio dobrać na portalu konfiguracyjnym e-ISOVER.

Wata mineralna na poddaszu – jak ułożyć?

Ocieplenie poddasza jest bardzo istotne. Dzięki niemu w zimę ciepło nie będzie uciekało z domu. Jest to ważne również w ciepłe pory roku – odpowiednio ocieplony dach nie będzie się nadmiernie nagrzewał, przez co w pomieszczeniach będzie panowała niższa temperatura niż na zewnątrz. Wpływa to na istotne ograniczenie zużycia energii czyli na koszty użytkowania domu. Wniosek jest jeden – dobre ocieplenie zarówno poddasza, jak i domu, to duża oszczędność.

Eksperci z firmy ISOVER radzą, aby na skosach poddasza układać wełnę mineralną w dwóch warstwach. Pierwsza ma się znaleźć pomiędzy krokwiami, a druga pod nimi. Nie można także zapominać o paroizolacji, która chroni przed zawilgoceniami parą wodną, przedostającą się z wnętrza domu. Do tego celu stosuje się odpowiednie folie i membrany. Jeśli zaś chodzi o sam strop, najlepiej na początku ułożyć wełnę w matach, specjalnie przeznaczonych do ocieplania dachów skośnych. Do izolacji dachów skośnych lub między legarami najpopularniejsze są maty z wełny mineralnej szklanej. Jest to doskonały, trwały i niezwykle sprężysty materiał, dzięki czemu można szczelnie wypełnić izolowaną przestrzeń. Coraz częściej spotykamy materiał nie wymagający dodatkowego sznurkowania, co znacznie ułatwia montaż. Należy pamiętać również, że im niższy współczynnik przewodzenia ciepła tzw. lambda, tym lepszy materiał izolacyjny. Najlepszą izolację uzyskamy, stosując trwały, niepalny i sprężysty materiał o jak najniższej lambdzie i jak największej grubości. Tak wykonana izolacja termiczna będzie trwała i przede wszystkim niezwykle skuteczna. Dzisiaj standardem dla dachów skośnych jest dwuwarstwowy układ izolacji o łącznej grubości 30 cm. Dlaczego druga warstwa? Drugą warstwę układamy w poprzek krokwi, czyli prostopadle do izolacji ułożonej między nimi. Taki układ jest optymalny, ponieważ konstrukcja dachu nawet drewniana ma znacznie gorszy (wyższy) współczynnik przenikania ciepła i nie stosując drugiej warstwy, okrywającej również krokwie przerywamy ciągłość izolacji i tym samym tworzymy tzw. mostki termiczne.

Zastosowanie odpowiednich materiałów izolacyjnych oraz techniki ich układania zależy od rodzaju poddasza i samego dachu. Jeśli się na tym nie znamy, najlepiej będzie spytać o pomoc i fachową poradę profesjonalistów. Prawidłowo ocieplony dom to nie tylko ciepło w zimie, ale również uniknięcie wysokich temperatur i nagrzewania się powietrza w pomieszczeniach w lato. Dlatego trzeba zainwestować w materiały najwyższej klasy, ale nie zapomnieć także o czymś tak samo ważnym, czyli odpowiedniej precyzji oraz zabezpieczeniu waty mineralnej.