kostka brukowa
20 grudnia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jak prawidłowo układać kostkę brukową?

Aby kostka brukowa mogło odpowiednio spełniać swoje zadanie, a wyłożona nią nawierzchnia nie ulegała uszkodzeniom, należy zadbać o jej dokładne i prawidłowe ułożenie. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób poprawnie wyłożyć daną powierzchnię kostka brukową, aby była ona trwała i mogła wytrzymać wszelkie obciążenia. Przed rozpoczęciem pracy, należy przede wszystkim sprawdzić, czy żadna z kostek nie jest uszkodzona. Wszelkie wady materiału należy od razu zareklamować u sprzedawcy. Sam kształt oraz fakturę kostki najlepiej jest dobrać do sposobu eksploatowania nawierzchni. W jaki sposób ułożyć kostkę brukową prawidłowo?

Układanie kostki brukowej – podbudowa

Nawierzchnia z kostki brukowej nie powinna rozjeżdżać się i zapadać w trakcie użytkowania. Właśnie dlatego, musi być położona na odpowiednio przygotowanym gruncie. Podbudowa stanowi najważniejszy element. Od sposobu jej wykonania, zależy trwałość i jakość nawierzchni. Podbudowa powinna być grubsza na podmokłym gruncie oraz płytsza na gruncie suchym. Pełni ona funkcję filtracyjną, a także nośną.

Przed wykonaniem podbudowy, podłożu trzeba nadać spadek, aby zapewnić odpływ wodzie w bezpieczne miejsce. Materiały najczęściej wykorzystywane do wykonania podbudowy to żwir, żużel bądź tłuczeń. Grubość podbudowy powinna być uzależniona od przewidywanego obciążenia nawierzchni.

Wykonanie obrzegowania

Na wyrównanej warstwie podbudowy wykonuje się obrzegowanie nawierzchni. Nawierzchnia z kostek i elementy oporowe są stabilną konstrukcją nośną i oddzielającą.

Jak mówi specjalista z firmy będącej producentem kostki brukowej i galanterii betonowej KALBRUK: Obrzegowanie można wykonać wykorzystując obrzeża trawnikowe, palisadowe lub krawężniki. Elementy brzegowe są osadzane na fundamencie z półsuchego betonu. Beton układa się na zagęszczonej warstwie podbudowy. Odległość i rozstaw między obrzeżami powinny być dopasowane do wielokrotności rozmiarów kostki. Można to sprawdzić dzięki wcześniejszemu ułożeniu rzędu kostek brukowych między obrzeżami.

Wyłożenie powierzchni kostką

Przed wyłożeniem powierzchni kostką brukową, należy wykonać podsypkę z odsiewek kamiennych o grubości ok. 10 cm. Zaraz po tym, można przystąpić do układania kostki. Elementy powinny być układane obok siebie i dobijane gumowym młotkiem, aby dobrze umocować się w podsypce. Kiedy powierzchnia jest już wyłożona kostką, należy ją utrwalić. Robi się to najczęściej poprzez posypanie piaskiem kwarcowym, który wniknie w powstałe szczeliny i scali ze sobą poszczególne elementy.

Prawidłowe ułożenie kostki brukowej nie jest bardzo skomplikowanym zadaniem. Bardzo ważne jest przygotowanie odpowiedniego podłoża, od którego zależy trwałość wyłożonej nawierzchni. Należy także dobrać taki rodzaj kostki, który będzie właściwy nie tylko pod względem estetycznym, ale również będzie miał odpowiednie wymiary.