Zbiornik z nawozem
12 sierpnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak prawidłowo dozować nawóz UFF?

Nawóz UFF to frakcja tłuszczowa mocznika, która może być stosowana do uzupełniania azotu w glebie. Ze względu na krystaliczną formę, w jakiej jest sprzedawany, może być łatwo dozowany i stosowany zarówno jako nawóz sypki, jak i w roztworach. Jak prawidłowo dozować frakcję tłuszczową mocznika i w jaki sposób można go wykorzystać? Przedstawiamy najpopularniejsze sposoby dozowania UFF na pola.

Dozowanie UFF do zbiornika z nawozem organicznym

Nawóz UFF można stosować na kilka sposobów. Jednym z nich, najczęściej stosowanym w Danii, skąd UFF pochodzi, jest jego mieszanie z nawozem naturalnym. Frakcję tłuszczową mocznika wraz z nawozem miesza się w zbiorniku tuż przed samym podaniem na pola. Stężenie dopasowuje się do indywidualnych potrzeb, choć zazwyczaj na zbiornik o pojemności 4 tys. m³ dodaje się jeden ładunek UFF (22 tony). Tak przygotowany nawóz można dodatkowo zakwasić kwasem siarkowym, aby uzyskać pH poniżej 6 – zabieg ten znacznie zmniejszy utratę azotu.

Warto dodać, że oprócz mocznika, w składzie UFF dostępnego w ofercie jedynego dystrybutora tego nawozu na Polskę, firmie Ontrade.pl, znajdują się także estry etylowe, czyli w uproszczeniu olej. UFF jest bowiem produktem ubocznym pochodzącym z rafinacji oleju rybnego. Estry są jednak neutralne zarówno dla środowiska, jak i upraw oraz ulegają szybkiej biodegradacji. Obecnie na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie trwają badania na temat wpływu mocznika oraz zawartych w nawozie estrów etylowych i tłuszczowych na rozkład słomy w glebie w okresie pożniwnym.

Rozpuszczenie UFF w wodzie lub bezpośrednie dozowanie

Inną możliwością, jest rozpuszczenie nawozu azotowego w wodzie. Ten sposób można wykorzystać jako alternatywę dla nawozów organicznych, w przypadku stosowania rozdrobnionej i pozostawionej na polu słomy. Azot zawarty w nawozie przyspieszy rozkład celulozy ze słomy, a tym samym przyczyni się do zwiększenia zawartości materii organicznej w glebie, znacząco poprawiając jej właściwości. Mocznik UFF najlepiej rozpuszcza się w ciepłej wodzie. Warto jednak wiedzieć, że w tej formie rozdziela się na dwie frakcje: olejową u góry oraz skoncentrowany roztwór mocznika na dole pojemnika do rozpuszczania. Frakcję tłuszczową mocznika dodaje się w tym sposobie stopniowo, aż do uzyskania właściwego stężenia roztworu.

Ostatnią możliwością dozowania, jest bezpośrednie rozsypanie UFF na pola, o ile gleba nie jest znacznie wysuszona, nie ma dużego nasłonecznienia i wysokiej temperatury. Dzięki temu nawóz zapewnia roślinom stały dopływ azotu w okresie wegetacji.