Czyszczenie tapicerki
9 listopada 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak prać uporczywe plamy na tapicerce?

Wiele oferowanych na rynku sof i foteli wykonuje się z danego typu materiału tapicerskiego. O ile te o ciemnej barwie łatwo utrzymać w czystości, o tyle tapicerki w jasnych kolorach łatwo się brudzą. Regularne zabrudzenia to norma, ale co w przypadku bardzo trudnych plam? Takich, które nie da się usunąć zwykłą wodą z mydłem? Z pomocą przychodzą specjalistyczne środki piorące.

Pianki w sprayu

Pierwszą i bardzo popularną grupą produktów czyszczących są pianki odplamiające. Ich skoncentrowana moc i przyjazna dla użytkownika formuła pozwala pozbyć się uciążliwych zabrudzeń. Nawet takich wyjątkowo trudnych.

Polecanymi preparatami są na przykład PRAMOL TAPI-SPOT oraz PRAMOL TAPI-FOAM. Obydwa produkty są dostępne w formie wygodnych aerozoli i mają bardzo atrakcyjną cenę w stosunku do działania.

Pierwszy z nich to wyjątkowo skuteczny środek w sprayu, występujący jako tzw. sucha piana. Idealnie nadaje się do punktowego usuwania zabrudzeń z tapicerek i wykładzin dywanowych. Dotyczy to zarówno materiałów syntetycznych, jak i naturalnych. Jeśli zatem zabrudzeniu uległa skóra naturalna, to spokojnie można zastosować właśnie TAPI-SPOT. Środek ten pozbywa się plam z tłuszczów, olejów, smaru, szminki, tuszu do długopisów, smoły, farb olejnych i wosków.

Z kolei TAPI-FOAM to równie efektywny preparat czyszczący do usuwania rozpuszczalnych w wodzie zabrudzeń na dywanach, wykładzinach i tapicerkach.

Obydwa środki należy wetrzeć w materiał, a następnie – po wyschnięciu – odkurzyć.

Preparaty do prania metodą ekstrakcyjną

Inną opcję stanowią niskopieniące środki przeznaczone do prania metodą ekstrakcyjną. Nierozcieńczone doskonale nadają się natomiast do usuwania pojedynczych plam.

Przykładem takiego produkty jest Tapi-Wash, dostępny u dystrybutora chemii profesjonalnej Petrus Serwis. Jest rekomendowany szczególnie do tapicerek, ale także do wykładzin dywanowych oraz dywanów z naturalnego i syntetycznego włosia.

Cechami wyróżniającymi preparat jest duża skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń. Bezproblemowo radzi sobie z brudem i tłuszczem, pozostawiając po użyciu przyjemne świeży zapach.

Impregnacja – dłuższa żywotność i mniej zanieczyszczeń

Sposobem na zredukowanie uciążliwych zabrudzeń jest zaimpregnowanie tapicerki. Impregnację można przeprowadzić na przykład przy użyciu wysokiej jakości środka Tapi-Seal.

Właściwie zabezpieczona powierzchnia będzie nie tylko mniej podatna na uszkodzenia, ale i na zabrudzenia.