Szczeliny w parkiecie
4 sierpnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak pozbyć się szczelin w parkiecie?

Drewno wykorzystywane do budowy parkietów to z założenia drewno bardzo wytrzymałe, a fachowo ułożony parkiet może zachować swoją świetność przez lata, o ile właściwie i regularnie o niego dbamy. Nie ma jednak rzeczy niezniszczalnych. Drewniana podłoga z upływem czasu zmienia wygląd i pojawiają się w niej szczeliny. W jaki sposób możemy się pozbyć szczelin w parkiecie?

Typy wypełniaczy do parkietów

Renowacja drewnianych podłóg to temat bardzo obszerny, gdyż podłogi z drewna generalnie wymagają szczególnego traktowania. I nie chodzi bynajmniej o to, że drewno jest jakoś specjalnie narażone na uszkodzenia mechaniczne (bo każdy materiał jest). Naturalne drewno jest podatne na zmiany temperatury i wilgotności powietrza; to materiał, który pracuje.

Wypełniaczy do parkietów, których zadaniem jest wypełnianie ubytków, na rynku jest wiele – to szpachlówki, kity, spoiwa i masy fugowe. Jak dowiadujemy się w firmie Profi-Parkiet z Warszawy, która zajmuje się sprzedażą produktów do renowacji podłóg drewnianych, wypełniacze do parkietu różnią się nie tylko sposobem aplikacji, ale też docelowo twardością i elastycznością. Do pozbycia się szczelin w drewnie, wypełnienia szpar, lepiej wybierać produkty elastyczne, które będą pracować wraz z drewnem. Produkty twarde natomiast stosuje się do wypełniania większych ubytków, np. otworów po wykruszonych sękach.

Używanie wypełniaczy do drewna zgodnie z zaleceniami producenta

Jest tylko jedno uniwersalne zalecenie co do stosowania wszystkich wypełniaczy do parkietów: należy je stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Bo tak naprawdę do każdego produktu należy podejść indywidualnie i dokładnie przeczytać, jak go stosować.

Jeśli np. mowa o produkcie, do którego trzeba uprzednio dodać wody, w zależności od składu zalecenia mogą być różne – i dotyczy to zachowania właściwych proporcji, sposobu dodawania wody do produktu, sposobu mieszania, czasu, który należy odczekać przed użyciem itd.

Inne mogą być także zalecenia dotyczące aplikacji, nawet jeśli produkty są podobne. Inny może być też sposób wykończenia prac z produktem, np. niektóre wypełniacze do szczelin w parkiecie już po 20-30 minutach nadają się do szlifowania, inne po nałożeniu muszą „odpocząć” dłużej.

Jeśli nasz parkiet wymaga kompleksowej renowacji, najlepiej powierzyć to zadanie branżowym fachowcom, parkieciarzom, którzy zajmą się całością. Trzeba przy tym pamiętać, że to, jak długo utrzyma się osiągnięty efekt, w bardzo dużym stopniu będzie zależało od naszej dbałości o podłogę.