ślimaki
2 stycznia 2012

Kategoria:
Dom i ogród

Jak pozbyć się ślimaków?

Chyba nic nie potrafi zirytować zapalonego ogrodnika lub działkowicza tak bardzo, jak szkody w pieczołowicie sadzonych i pielęgnowanych przez niego roślinach. Jeśli widzisz objedzone liście, pędy i cebulki to znak, że do Twojego ogródkowego królestwa zawitał ślimak – i to niestety nie w liczbie pojedynczej.

Działkowicze i posiadacze przydomowych ogródków narzekają ostatnio na plagę ślimaków – zwłaszcza tych bezdomnych, bez ochronnej skorupy. To wyjątkowo sprytny i przebiegły przeciwnik – w dzień chowa się w trawie i we wszelkich wilgotnych i zacienionych miejscach, a w dopiero w nocy wychodzi na żer. Dlatego też trudno go przyłapać na gorącym uczynku w ciągu dnia. Jeśli problem dziurawych listków dotyczy również Ciebie, przeczytaj ten krótki tekst. Dowiesz się z niego, jak pozbyć się ślimaków.

Istnieje kilka naturalnych i dość prostych (choć trochę czasochłonnych sposobów), jak pozbyć się ślimaków z ogródka. Pierwszy, najprostszy (i zajmujący najwięcej czasu) sposób, to własnoręczne wyłapanie intruzów. Zrób sobie mały spacer po własnym ogródku i przeszukaj w ciągu dnia jego zakamarki – zwłaszcza te, w których panuje miły chłodek i wilgoć. Gwarantujemy, że znajdziesz tam sprawców zniszczeń. Ten sposób jest mało komfortowy dla tych, którzy dysponują dużym ogrodem – ręczne wyłapywanie będzie nosiło znamiona syzyfowej pracy.

Ślimaki to łakome stworzenia… zwłaszcza na piwo. Jak chcesz pozbyć się ślimaków, daj im piwa. Jak skłonić ślimaki do uczestnictwa w śmiertelnej imprezce? Weź kilka miseczek lub utnij dno plastikowej butelki (dużej), umieść naczynia w ziemi (tak żeby ich brzegi nie wystawały ponad jej poziom), nalej do nich piwa i cierpliwie poczekaj do rana. Następnego dnia wstaniesz, a w miskach znajdziesz martwe ślimacze ciała.

Jeśli powyższy sposób wydaje Ci się mało humanitarny, możesz zastosować szereg działań odstraszających. Na przykład zaserwować swoim roślinkom trochę kawy (w postaci rozsypanych fusów), której ślimaki wprost nie znoszą. Efekt? Niechciani goście pójdą szukać pożywienia gdzie indziej, a Twoje roślinki będą rosły w najlepsze (kawa jest bowiem doskonałym nawozem naturalnym). Podobnie działa miedź – choć poza ochroną nie dostarcza innych korzyści dla roślin.

Możesz też poczuć się jak Indiana Jones i rozstawić pułapki na ślimaki. Znając ich upodobania do wilgotnych i chłodnych miejsc, stwórz im mały domek – tak żeby chciały do niego przyjść. Budowa ślimaczego domku nie zajmie Ci wiele czasu – po prostu połóż jedną lub kilka desek na trawniku – w ustronnym miejscu. Po jakimś czasie znajdziesz niechcianych mieszkańców Twojego ogródka odpoczywających pod deską.

Środki chemiczne stosuj tylko wtedy, jeśli już naprawdę nie zadziała żaden z naturalnych sposobów na to, jak pozbyć się ślimaków. Pomimo iż są wygodne i bardzo skuteczne, szkodzą środowisku naturalnemu. Powodzenia w walce!