28 października 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Jak pozbyć się prusaków i innych szkodników?

W mieszkaniach w blokach, w domach jednorodzinnych czy w hotelach mogą pojawić się nieproszeni lokatorzy – zarówno gryzonie, jak i owady. Insekty – na przykład prusaki – potrafią skutecznie utrudnić życie. Z problemem tym należy uporać się jak najszybciej, gdyż szkodniki są nosicielami wielu chorób. Ponadto zlekceważenie faktu ich pojawienia się to gwarancja tego, że na długo zadomowią się w budynku. Jak zatem skutecznie zwalczyć insekty w domu?

Szkodniki w domu – co robić?

Zdarza się, że z kuchni, zwłaszcza w ciągu nocy, zaczynają dochodzić specyficzne odgłosy. Niekiedy właścicielom mieszkania uda się zauważyć małe robaki wybiegające spod lodówki czy szafek. Jest to pierwszy sygnał, że szkodniki poczuły się tam jak u siebie. Co można wtedy zrobić?

Jest wiele domowych sposobów walki z prusakami, karaluchami, myszami, a nawet ze szczurami. W przypadku nachalnych insektów sprawdzają się amoniak, kocimiętka, liście laurowe i niska temperatura – mogą one je szybko zniechęcić do odwiedzin w domu. Problem z gryzoniami może rozwiązać nie tylko kot. Myszy nie lubią zapachu octu, dzikiej mięty oraz lawendy. Natomiast pozbycie się szczurów to nie lada wyzwanie – zazwyczaj jedynym wyjściem z sytuacji są trutki lub pułapki.

Jeżeli domowe sposoby na pozbycie się szkodników zawiodły, nie pozostaje nic innego jak szybka konsultacja ze specjalistami i interwencja fachowców. Nigdy nie można liczyć na to, że problem taki rozwiąże się sam – insektów i gryzoni z każdym dniem może być coraz więcej” – mówi ekspert z firmy BOGEL.

Dlaczego, walcząc ze szkodnikami i insektami, warto skorzystać z pomocy fachowców?

Widok prusaków i karaluchów dla nikogo nie jest przyjemny. Ponadto te małe owady potrafią przedostać się w najmniejsze szczeliny oraz zakamarki, w których znajduje się mnóstwo brudu. Dlatego też na ich powierzchni znajdują się bakterie, mikroorganizmy, drobnoustroje mogące być przyczyną zatruć pokarmowych oraz poważnych chorób. To samo dotyczy myszy i szczurów, które mogą być dodatkowo nosicielami wścieklizny.

Dezynsekcja i deratyzacja to najlepsze metody na pozbycie się szkodników. Warunkiem jest jednak, aby zajęła się nimi profesjonalna firma. Specjaliści znają zwyczaje insektów oraz wiedzą, jak wytępić gryzonie. Stosują w tym celu preparaty chemiczne, a także używają odpowiedniego sprzętu. Po konsultacji oraz analizie skali problemu wdrażają najlepsze dla danej nieruchomości rozwiązanie. Dlatego też efekty ich pracy są tak szybkie, a karaluchy, prusaki oraz gryzonie nie niepokoją dłużej domowników.