17 lutego 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak pozbyć się osadów płynnych z przydomowej oczyszczalni?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to doskonała alternatywa dla szamba, czyli zbiornika bezodpływowego. Założenie przydomowej oczyszczalni wiąże się początkowo ze sporym kosztem, jednak później eksploatacja jest bardzo tania. Poza kwestią ekonomiczną, przydomowa oczyszczalnia ścieków ma wiele zalet – jest chociażby rozwiązaniem przyjaznym środowisku. Co warto wiedzieć o działaniu przydomowej oczyszczalni i przede wszystkim – w jaki sposób można się z niej pozbyć osadów płynnych?

Charakterystyka i działanie przydomowej oczyszczalni ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest instalacją, która powinna być dobrze zaprojektowana pod kątem potrzeb i wykonana przez profesjonalistów. W innym przypadku oczyszczalnia albo nie będzie działać prawidłowo, albo jej eksploatacja będzie się wiązać z dużymi kosztami. Ekologiczna przydomowa oczyszczalnia opiera się na dwóch etapach. Pierwszym jest oczyszczanie mechaniczno-biologiczne, a drugim – biologiczne oczyszczanie ścieków. Oczyszczone ścieki mogą być odprowadzane do rowu melioracyjnego, jeziora, stawu lub gruntu. Jak wspomnieliśmy już we wstępie, taka oczyszczalnia wiąże się z o wiele niższymi kosztami eksploatacyjnymi niż tradycyjne szambo i jest przyjazna naturze – jej działanie nie doprowadzi w żaden sposób do skażenia gruntu czy wód. Jest wygodna i nieabsorbująca – działa praktyczne bez naszego udziału (wywóz osadów gromadzących się w oczyszczalni zazwyczaj dokonywany jest średnio raz w roku). Dodatkowo, przydomowa oczyszczalnia nie wydziela fetoru i można ją zamontować właściwie na każdej działce. Kolejną zaletą jest odzyskiwanie części szarej wody, która może być wykorzystana do czyszczenia maszyn czy nawadniania trawników. Jest to rozwiązanie na lata, a trudniejsze czynniki atmosferyczne w żaden sposób nie zakłócają pracy oczyszczalni.

Jak pozbyć się osadów płynnych z przydomowej oczyszczalni?

Osady ściekowe powstają na różnych etapach oczyszczania i osadzają się na dnie oczyszczalni. W odróżnieniu od szamba, osady z oczyszczalni mogą być usuwane mniej więcej raz do roku (w przypadku gromadzenia się większej ilości można oczywiście skorzystać z takiej usługi częściej). Opróżnianiem przydomowych oczyszczalni ścieków zajmują się między innymi profesjonalne firmy, mające na stanie własną oczyszczalnię umożliwiającą gospodarowanie odpadami, takie jak np. Wywóz Szamba LublinOczyszczanie z osadów polega na wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu i pojazdów asenizacyjnych. Warto podkreślić, że jednorazowe usuwanie odpadów wiąże się z dużą ilością zanieczyszczeń, ponieważ nie dokonujemy tego często, jak ma to miejsce w przypadku posiadania szamba.