wóz asenizacyjny
13 kwietnia 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Jak pozbyć się nieczystości płynnych z działki?

Nieczystości płynne to jeden z rodzajów pozostałości, które powinny być regularnie odprowadzane z posesji niepodłączonej do sieci kanalizacyjnej. Kto się tym jednak zajmuje, co na ten temat mówią przepisy oraz jak zrealizować ten obowiązek w legalny i bezpieczny sposób? Przeczytaj tekst, jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat procesu pozbywania się nieczystości płynnych z działki.

Kto zajmuje się wywozem nieczystości płynnych?

W przypadku gospodarstw domowych, które nie są podłączone do sieci kanalizacyjnej, częstym rozwiązaniem jest budowa szamba, do którego odprowadzane są nieczystości. Ten zbiornik również trzeba jednak opróżniać co jakiś czas. W tym celu najlepszą opcją jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, takiej jak na przykład RICHERT S.C.

Przedsiębiorstwa tego typu dysponują specjalnymi pojazdami, które umożliwiają sprawny wywóz nieczystości płynnych. Co więcej, zatrudnienie profesjonalistów to nie tylko kwestia wygody i wysokiej jakości usług, ale również przepisów. Nie ulega jednak wątpliwości, że to najlepsza opcja – pracownicy firmy tego typu zrealizują swoje zadanie sprawnie i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Poza szambem istnieje również opcja zbudowania na posesji przydomowej oczyszczalni ścieków. Należy zdawać sobie jednak sprawę z tego, że ją również trzeba opróżniać z osadów co jakiś czas.

Wywóz nieczystości płynnych – co na to przepisy?

Budując szambo lub przydomową oczyszczalnię ścieków, trzeba poznać przepisy dotyczące wywozu nieczystości płynnych z działki. Opcja zgodna z prawem to skorzystanie z usług profesjonalnej firmy. Wyznacznikiem jest nie tylko doświadczenie w tej dziedzinie oraz dysponowanie odpowiednim sprzętem, ale również uzyskanie zezwolenia na tego typu działalność. Istotne jest podpisanie umowy z profesjonalnym przedsiębiorstwem i dokumentowanie wywozu nieczystości płynnych z posesji. Obowiązek ten dotyczy gospodarstw, które nie są podłączone do sieci kanalizacyjnej.

Współpraca ze specjalistyczną firmą zapewni sprawne, prawidłowe i bezpieczne pozbywanie się nieczystości. Przedsiębiorstwo upoważnione do podejmowanej przez siebie działalności zadba również o sporządzenie niezbędnej dokumentacji, takiej jak umowy, rachunki i ewentualne faktury. Częstotliwość pozbywania się nieczystości jest uzależniona od danego przypadku, jednak nie powinno się tego robić rzadziej niż raz na trzy miesiące. W ten sposób zapobiega się niekontrolowanemu wylewaniu się zawartości szamba, co mogłoby być niebezpieczne dla środowiska naturalnego.