kretowisko
9 listopada 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Jak pozbyć się kreta z ogrodu?

Krety są wielkimi szkodnikami w naszym ogrodzie, dlatego chcemy za wszelką cenę się ich pozbyć. Potrafią zniszczyć efekty naszej ciężkiej pracy w ogrodzie nawet w jedną noc. Poprzez kopanie korytarzy pod ziemią, niszczą korzenie roślin i powierzchnię trawy na zewnątrz.

Kret żyje pod ziemią, gdzie drąży podziemne korytarze, które stanowią formę pułapki na pokarm. Robiąc to, podkopuje korzenie roślin, a na powierzchni trawy tworzy nieestetyczne kopce. Warto pamiętać, że jest on pod ochroną, więc stosowanie środków chemicznych jest ostatecznością.

Skuteczne sposoby na wypłoszenie kreta

Istnieje wiele sposobów na pozbycie się kreta z ogrodu. Zwalczanie kreta można zlecić profesjonalistom, takim jak firma Planta z Kalisza, która stosując odpowiednie preparaty, pozbędzie się szkodnika z naszego ogrodu. Istnieje jednak wiele nieinwazyjnych sposobów na problemy z kretami. Jednym z nich jest podziemna zapora. Jest to specjalna siatka, którą układa się na głębokości około 10 centymetrów. Taką siatkę należy później przysypać ziemią i posiać trawę, przez co zapora jest nie do przejścia dla kreta. Znanym sposobem są również wibrujące dźwięki. Są to odstraszacze dźwiękowe, które produkują sygnały dźwiękowe niesłyszalne dla ludzi. Dźwięki te mogą być o stałej lub zmiennej częstotliwości. Urządzenia należy montować w krecich kopcach lub tunelach. Są one zasilane na baterie tradycyjne lub solarne. Następnym naturalnym sposobem na pozbycie się kreta są klekoczące wiatraczki. Umieszczone w ziemi wiatraki lub druty na palikach, nie tylko generują dźwięki, ale i tworzą drgania przenoszone do ziemi. Tradycyjną metodą jest także nakładanie na patyki butelek, w których dźwiękiem operuje wiatr. Do walki z kretami można wykorzystać także rośliny. Aksamitka i czosnek swoim zapachem oraz substancjami, które wydzielają, skutecznie odstraszają krety. Do krecich korytarzy można również wlać gnojówkę z liści czarnego bzu czy gałązek żywotnika. Ostatecznością w walce z kretami są pułapki na krety. Charakteryzują się one wydłużonym kształtem, wejściami po obu stronach oraz zapadkami, które blokują zwierzęciu wyjście. Pułapki należy umieścić w korytarzach i sprawdzać ich stan codziennie, gdyż kret nie przeżyje więcej niż 10 godzin bez pożywienia. Sposobem na kreta są także naturalne olejki. Jeśli będą stosowane regularnie, powinny one odstraszyć kreta z naszego ogrodu. Równie skutecznymi pułapkami są przynęty. Takie preparaty dla kretów są bardzo apetyczne i po kilku godzinach od ich spożycia zwierzaki giną. W korytarzach można także odpalić świece, które wydzielają odstraszający lub trujący gaz. Przynęty można także stosować na nornice i inne gryzonie. Jeśli nie możemy sobie poradzić z kretami sami, możemy zlecić zwalczanie kretów profesjonalnej firmie.