Ogrodnik przy pomidorach
24 listopada 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak pozbyć się insektów z tunelu foliowego?

Rośliny hodowlane w drodze do wzrostu czeka naprawdę wiele niebezpieczeństw. Jednym z ich największych wrogów są insekty. Nawet jeżeli warzywa czy owoce zamknięte są w specjalistycznym foliowym tunelu, istnieje zagrożenie, że może się w nich zalęgnąć robactwo. Ryzyko jest duże, a to ze względu na sprzyjające ich rozwojowi warunki, czyli m.in. wyższą temperaturę czy ochronę przed wiatrem. Jak można pozbyć się insektów z tunelu foliowego?

 

Co zrobić, aby uniknąć insektów w tunelu foliowym?

 

Zanim jeszcze insekty pojawią się w tunelu foliowym, można zastosować odpowiednią profilaktykę. Tym samym jeżeli przyniesie się do miniszklarni nowe rośliny, koniecznie jest ich wstępne odizolowanie, a więc sprawdzenie, czy nie znajdują się w nich przypadkiem insekty, które w dobrych warunkach mogą się szybko rozmnożyć. Warto przed zakupem spytać sprzedawcę, jakich pestycydów użył. Dobrze też, aby tunel foliowy miał wydzieloną sferę, gdzie będzie można umieścić nowe rośliny bez obaw, że kwarantanna dotknie też tę zdrową strefę.

 

Inny sposób to zastosowanie lepkich pułapek, które skutecznie ściągną wszystkie owady. Koniecznie trzeba także zadbać o szczelność tunelu foliowego oraz o jego szybkie zamykanie, aby do środka nie dostali się „nieproszeni goście”. Należy również zadbać o odpowiednią kontrolę warunków sanitarnych, a także konserwację – konieczne będzie usuwanie na bieżąco chwastów, a także unikanie wiader napełnionych wodą, gdzie mogą rozwijać się insekty. Jeżeli wszystkie sposoby zawiodą, trzeba będzie zastosować odpowiednie środki owadobójcze.

 

Insektycydy, czyli najlepszy sposób na zwalczenie insektów

 

Insektycydy są szczególnym rodzajem pestycydów, które są stosowane przy likwidowaniu szkodników nie tylko w przypadku tunelów foliowych, ale także upraw znajdujących się na otwartej przestrzeni. Obecnie większość z nich jest nietoksyczna dla ludzi i zwierząt, dlatego po okresie ich planowanego oddziaływania najczęściej rozpadają się na nietoksyczne odpady. Sprawdzonym produktem do usuwania insektów jest ASEKOR 400 PLUS, który skutecznie pozbywa się mączlików szklarniowych i przędziorków. Można go znaleźć na stronie firmy Cleanlab i kupić w przystępnej cenie.

 

Aby w tunelu foliowym nie doszło do namnożenia się szkodników, warto zadbać o odpowiednie warunki hodowli. Jeżeli już się jednak rozwiną, zawsze można zainwestować w polecane środki owadobójcze.