12 kwietnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak powstają zdobienia na szybach?

Szyby pełnią wiele funkcji – nie tylko zapewniają właściwy dopływ światła do wnętrza, ale też odpowiednio zdobione pełnią funkcje dekoracyjne. Uzyskanie takiego efektu wymaga przeprowadzenia szeregu prac. Z uwagi na fakt, iż szkło jest wyjątkowo delikatne i kruche, czynności te muszą być wykonywane z największą starannością, przez wykwalifikowanych i wyspecjalizowanych fachowców. Jak powstają zdobienia na szybach? Wyjaśniamy.

Jak powstają zdobienia na szybach?

Szyby ze zdobieniami mogą być wykorzystywane nie tylko w oknach. Często stanowią one wypełnienie drzwi wewnętrznych, okien tarasowych czy też drzwiczek wypełniających witryny. W zależności od oczekiwań, zdobienie to może przybrać postać kolorowego wzoru, wyżłobionej szyby bądź też innego, nieco delikatniejszego i minimalistycznego deseniu. Pierwsza z technik zdobienia szyb pozwala uzyskać kolorową powierzchnię szkła. Efekt ten jest uzyskiwany za pomocą naklejania wzorów witrażowych – wyjaśnia ekspert z firmy Diament s.c. Dodaje, że metoda ta pozwala wykonać dowolne kompozycje – od tych najprostszych, po wyjątkowo skomplikowane.

Kolejnym sposobem zdobienia szkła jest foliowanie i kalkomania. Pierwsze rozwiązanie jest stosowane głównie w sytuacji, gdy właściciele chcą ograniczyć ilość światła docierającego do wnętrza nieruchomości. Dostępne są folie mleczne, jednobarwne, kolorowe, jak i pozwalające uzyskać efekt weneckiego lustra. Jeśli chodzi o kalkomanię, to jest ona popularna podczas nanoszenia na szybę logo bądź nazwy firmy.

Jak jeszcze można ozdobić szyby?

Wspomniane wyżej metody zdobienia szyb pozwalają uzyskać estetyczne, ale niezbyt trwałe efekty. W sytuacji, gdy dekoracje mają być trwałe, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług piaskowania, szlifowania czy też fazowania.

Piaskowanie szkła to metoda wykorzystująca piasek kwarcowy, który pod wpływem strumienia żłobi nawet najbardziej skomplikowane wzory. Technika ta pozwala również zmatowić fragment, bądź całą powierzchnię szyby. Jest ono przeciwieństwem szlifowania. To z kolei pozwala uzyskać efekt gładkiej i wypolerowanej powierzchni, niczym w przypadku lustra. Ostatni sposób to fazowanie, czyli ozdobne szlifowanie krawędzi. Odpowiednio wykonane pozwala uzyskać efekt załamywania się tafli.

Wspomniane metody mogą być stosowane nie tylko w przypadku dekorowania szkła, ale też luster czy innych szklanych elementów. Warto pamiętać, że każdorazowo muszą być one dopasowane do planowanych do osiągnięcia efektów – tylko tak jest możliwe uzyskanie estetycznej obróbki, bez ryzyka wystąpienia uszkodzeń powierzchni.