dom prefabrykowany
12 września 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak powstają gotowe domy?

Największymi zaletami domów modułowych jest krótki proces budowy i brak potrzeby kontrolowania ekipy budowlanej. Nic więc dziwnego, że budownictwo modułowe staje się coraz popularniejsze. Jak dokładnie powstają gotowe domy i od czego zależy czas ich wznoszenia? O tym w artykule poniżej.

Dom modułowy całoroczny i letniskowy

Długość całego procesu związanego z budową domu modułowego zależy przede wszystkim od tego, czy będzie to dom całoroczny czy letniskowy. Przy czym, nie chodzi tu o działania związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Jak łatwo się domyślić, procedura dotycząca domków całorocznych jest o wiele bardziej skomplikowana. Pierwszym powodem jest konieczność przygotowania i budowy solidnych fundamentów. Po drugie, więcej pracy trzeba także włożyć w produkcję ścian zewnętrznych, z uwagi na większą grubość materiału oraz izolację. Znaczenie ma także całkowity metraż budynku. Im będzie on mniejszy, tym szybciej uda się zakończyć inwestycję.

Prefabrykacja elementów domu

Charakterystyczną cechą domów modułowych jest to, że wykonuje się je w technologii prefabrykatów. Co to oznacza? Prawie wszystkie elementy potrzebne do wzniesienia takiej budowli, w tym ściany wraz ze stolarką okienną i drzwiową, a nawet z instalacjami, powstają w halach produkcyjnych. Na placu budowy, czyli na działce, są one następnie ze sobą łączone przy użyciu solidnego systemu mocowań. To sprawia, że cały procesu budowy zamyka się w ciągu kilka tygodni. Domy modułowe wykonywane w konstrukcji szkieletowej powstają niemal w całości w fabrykach. Również ścianki działowe produkowane są ze szkieletu drewnianego. Przykładem firmy, która zajmuje się budownictwem modułowym na rynku polskim jest Flextrainer z Gdyni.

Transport i montaż

Wbrew pozorom, czynności związane z dowiezieniem gotowych prefabrykatów na budowę oraz zapewnienie przestrzeni roboczej dla pracy dźwigu czy lawet jest o wiele bardziej czasochłonne i problematyczne niż sama produkcja w fabryce. Do solidnego ustawienia obiektu i zespolenia poszczególnych elementów zwykle konieczne są też dźwigi wysokotonażowe. Ostatni etap to prace wykończeniowe. W przypadku wyboru wariantu inwestycji “pod klucz” zrobi to za nas specjalna ekipa, a nam pozostanie już tylko wprowadzenie się.