płyta kuchenna na drewnianym blacie
13 lipca 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Jak powstają blaty lite?

Blaty przede wszystkim kojarzą się z kuchnią. Znajdują one jednak zastosowanie w wielu innych miejscach. Bez problemu można je wykorzystać jako stół do jadalni czy biurko do gabinetu. Jednym z bardziej polecanych rodzajów blatów są wyroby lite z drewna klejonego. Skąd wynika ich popularność? Jakie są największe zalety tego rozwiązania? Na czym polega proces produkcji blatów litych? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w artykule.

Czym charakteryzują się blaty lite?

Do największych zalet blatów litych należy zaliczyć ich wysoką wytrzymałość. Dzięki temu sprawdzą się one praktycznie w każdym miejscu. Intensywna eksploatacja oraz czynniki zewnętrzne takie jak na przykład wilgoć nie powinny znacząco wpłynąć na stan takich wyrobów.

Blaty lite z drewna klejonego oprócz trwałości charakteryzują się również walorami estetycznymi. Drewniane blaty bez problemu odnajdą się w różnego rodzaju aranżacjach, nadając pomieszczeniu unikatowego klimatu.

Zależy Ci na idealnych wymiarach blatu? Postaw na blaty lite na zamówienie, dzięki którym dostosujesz drewnianą powierzchnię do Twoich potrzeb. Usługi takie są stosunkowo tanim rozwiązaniem, a proces produkcji nie należy do najbardziej skomplikowanych zadań. Produkcją blatów zajmuje się producent wyrobów drewnianych z Rybnika – Wodex, który może pochwalić się już ponad 20-letnim doświadczeniem w swojej branży.

Produkcja blatów litych

Zastanawiasz się, jak wygląda produkcja blatów litych? Cały proces zaczyna się od przygotowania odpowiednich rozmiarów podłużnych desek. W trakcie ich obróbki koniecznie trzeba zadbać o idealne wymiary oraz dokładnie wygładzoną powierzchnię. Dużą uwagę przykuwa się również do tego, aby wykorzystane drewno było w jak najlepszym stanie oraz pozbawione jakichkolwiek pęknięć. Tylko wtedy blat rzeczywiście będzie wytrzymały.

Kolejnym krokiem jest sklejenie poszczególnych desek ze sobą. Jedną z popularniejszych metod łączenia jest lamelowanie. Lamelki umożliwiają precyzyjne dociśnięcie desek do siebie bez większego wysiłku. W tym celu wykorzystuje się prasę, w której sklejony blat pozostawia się na kilka godzin.

Gotowy już blat docina się do konkretnych wymiarów, a następnie wygładza jego powierzchnię oraz oczyszcza ją z kleju. Tutaj szczególnie przydatna jest szlifierka oraz papier ścierny, które umożliwiają szybkie wykończenie powierzchni.

Ostatnim etapem produkcji blatów litych jest ich odpowiednie zabezpieczenie. Olejowosk to środek, który znacząco zwiększy żywotność oraz wytrzymałość blatu. Dzięki temu będzie on służył przez długie lata.