mieszkanie pozbawione barier architektonicznych
12 grudnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak powinno wyglądać mieszkanie pozbawione barier architektonicznych?

Bariery architektoniczne są jednym z głównych czynników sprawiających problemy osobom z niepełnosprawnościami w codziennym funkcjonowaniu. Ze względu na konieczność korzystania z wózków oraz innych urządzeń umożliwiających im sprawne poruszanie się, wykorzystywana przez nie przestrzeń powinna być dobrze dopasowana do potrzeb. Wyeliminowanie wszelkich utrudnień jest możliwe, jednak zwykle wymaga przeprowadzenia gruntownego remontu.

 

Jakie są najważniejsze potrzeby związane z codziennym funkcjonowaniem osób z niepełnosprawnościami?

 

Do najważniejszych kwestii wpływających na codzienne funkcjonowanie osób z niepełnosprawnościami należą trudności z poruszaniem się, wykonywaniem niektórych czynności związanych z higieną oraz przygotowywaniem posiłków, a także przemieszczaniem się między wózkiem a wykorzystywanym wyposażeniem mieszkania. Swobodne poruszanie się osób korzystających z wózków wiąże się z koniecznością zapewnienia im odpowiedniej ilości miejsca, które jest niezbędne do manewrowania wózkiem. Ważny jest też brak różnicy poziomów między poszczególnymi pomieszczeniami oraz wszelkiego rodzaju progów. Jeśli chodzi o kuchnię i łazienkę, to poza przestrzenią konieczne będzie też obniżenie wysokości większości urządzeń, a także zapewnienie możliwości wjeżdżania pod nie wózkiem. Pomocne może się okazać zainstalowanie podnośników ułatwiających transfery na łóżko czy pod prysznic. Udogodnienia tego rodzaju wymagają jednak przeprowadzenia kompleksowej przebudowy. Remonty mieszkań dla osób niepełnosprawnych mogą mieć różny zakres, jednak w większości przypadków skala podstawowych prac jest podobny.

 

Co jest najważniejsze, jeśli mieszkanie ma być pozbawione barier architektonicznych?

 

Do najważniejszych prac związanych z dostosowaniem mieszkania do potrzeb osoby z niepełnosprawnością należy tam, gdzie to możliwe demontaż drzwi i poszerzenie otworów. Ważne będzie również pozbycie się progów oraz skorygowanie szerokości korytarzy, tak by mieścił się na nich wózek. Znaczenie ma także obniżenie włączników oświetlenia oraz klamek pozwalających na otwieranie okien. W łazience potrzebne będą uchwyty pozwalające na swobodne korzystanie z poszczególnych urządzeń. Przydatna okaże się też m.in. otwarta kabina prysznicowa. W kuchni przyda się montaż obniżonego zlewu i szafek, a czasem zmiana ustawienia lodówki lub kuchenki.

Wykonawcą specjalizującym się w przystosowywaniu mieszkań do potrzeb osób z niepełnosprawnościami jest firma REHABUD. Ma ona duże doświadczenie w remontach i instalowaniu wszelkiego rodzaju udogodnień.