2 lutego 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak postępować z odpadami wielkogabarytowymi?

Selektywna zbiórka odpadów jest obowiązkiem nakładanym na osoby fizyczne i przedsiębiorców, ale też metodą wpływania na poprawę stanu środowiska oraz ograniczania ilości zanieczyszczeń. Tak jak wszystkie inne frakcje śmieci, również odpady wielkogabarytowe powinny być zbierane osobno oraz przekazywane do utylizacji. By przyspieszyć odbiór tego rodzaju przedmiotów, warto zainteresować się ofertą firm zajmujących się wywozem nieczystości stałych.

Właściwa segregacja odpadów, czyli co zalicza się do gabarytów?

Prawidłowe segregowanie odpadów jest jednym ze sposobów skutecznego dbania o środowisko naturalne, a także przyczyniania się do zmniejszania emisji dwutlenku węgla. Grupowanie wszelkich typów śmieci, opakowań i rozmaitych pozostałości oraz zużytych przedmiotów pozwala na ich sprawniejsze, a także bardziej efektywne zagospodarowanie bez konieczności zużywania dodatkowej energii na selekcję lub czyszczenie. Odpowiednie postępowanie z wytwarzanymi w gospodarstwie domowym czy firmie odpadami daje możliwość łatwiejszego poddania ich recyklingowi, ograniczając zużywanie zasobów naturalnych i generując znaczne oszczędności. Warto pamiętać, że od dłuższego czasu kwestie związane z ochroną środowiska są traktowane priorytetowo, a ustawodawstwo, zarówno na poziomie Unii Europejskiej, jak i poszczególnych krajów wspólnoty zaostrza wymagania wobec wszystkich, którzy wytwarzają odpady, skutecznie zmuszając firmy i konsumentów do aktywnego działania. Dobrym przykładem jest tu stałe zwiększanie obowiązków związanych z odpowiednią segregacją – podkreśla przedstawiciel firmy ZUZPER, zajmującej się odbiorem odpadów i wynajmem kontenerów oraz pielęgnacją terenów zielonych.

Obowiązujące regulacje jasno stanowią, że wszystkie odpady komunalne, które są przekazywane firmom zajmującym się ich wywozem i utylizacją powinny być posegregowane według poszczególnych frakcji. Osobno należy wyrzucać resztki biodegradowalne, czyste szkło, tworzywa sztuczne oraz metal, suchy papier i karton, jak również odpady zmieszane zawierające substancje i materiały, które nie mieszczą się w żadnej z głównych kategorii, a jednocześnie nie należą do odpadów niebezpiecznych, które nie mogą trafiać do zwykłych śmietników, takie jak np. elektrośmieci, baterie czy resztki farb i olejów. Specjalne zasady dotyczą także pozostałości związanych z prowadzonymi pracami budowlanymi i remontowymi, takimi jak m.in. gruz, resztki zapraw czy skute okładziny ceramiczne. Oddzielnie muszą być zbierane i przekazywane także tzw. gabaryty.

Odpady wielkogabarytowe to przede wszystkim przedmioty o sporych rozmiarach, które jednak nie zawierają elementów, które powinny trafiać do specjalnych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów, a więc m.in. sprzętu AGD i RTV zaliczanych do elektrośmieci, starych opon samochodowych, urządzeń klimatyzacyjnych, beczek i pojemników po chemikaliach, gaśnic czy demontowanej stolarki okiennej lub drzwi. Gabarytami będą natomiast różne elementy wyposażenia domu lub mieszkania – przede wszystkim meble drewniane, metalowe, zrobione z tworzywa sztucznego lub materiałów drewnopochodnych, w tym rozmaite meble skrzyniowe – stoły, ławy, komody, kredensy, szafy, biurka, szafki kuchenne, a ponadto tapicerowane – krzesła, fotele, kanapy, łóżka oraz materace. Gabarytami mogą być również wszelkiego rodzaju domowe tekstylia – dywany, chodniki, wykładziny, jak również pufy albo dużych rozmiarów poduchy i kołdry. Do tej kategorii odpadów można zaliczyć ponadto zdemontowane elementy różnych zabudów – pawlacze lub szafy wnękowe. Gabarytami są też deski do prasowania, pokojowe suszarki do prania, podstawki pod kwiaty, wieszaki ścienne albo stojące i blaty meblowe. Za odpady wielkogabarytowe uważa się ponadto zużyty sprzęt sportowy np. rowery tradycyjne i stacjonarne, orbitreki, domowe bieżnie czy popularne „wiosła” lub ławeczki do ćwiczeń.

Co zrobić, żeby legalnie pozbyć się odpadów wielkogabarytowych?

Zbiórka odpadów wielkogabarytowych odbywa się według zasad określanych przez władze samorządowe i firmę, która obsługuje na ich zlecenie konkretny obszar. Znaczenie mają tu  również wewnętrzne ustalenia wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni czy firm zarządzających daną nieruchomością. W większości przypadków odbiór odpadów wielkogabarytowych następuje według określonego i znanego z wyprzedzeniem harmonogramu, a osoby, które chcą się pozbyć tego rodzaju przedmiotów, powinny dostarczyć je do wyznaczonego miejsca. Terminy odbioru nie zawsze są jednak dogodne, a z uwagi na to, że zazwyczaj odpady tego typu są odbierane dość rzadko, wiele osób nie chce lub nie ma możliwości, aby czekać z pozbyciem się niepotrzebnych rzeczy aż do wskazanego dnia.

Często bywa to spowodowane wymianą mebli, którą zwykle ciężko zsynchronizować z harmonogramem odbioru gabarytów, koniecznością opróżnienia piwnicy lub mieszkania czy chęcią pozbycia się niepotrzebnych już sprzętów przed planowaną przeprowadzką. W podobnej sytuacji znajdują się firmy, które nie mogą swobodnie korzystać z tego rodzaju usług na podobnych zasadach co użytkownicy mieszkań. W tym przypadku potrzeba wyrzucenia zbędnych odpadów wielkogabarytowych wiąże się zwykle z wymianą wystroju, przeprowadzką czy likwidacją prowadzonej działalności.

W sytuacji, gdy posiadacz niepotrzebnych gabarytów chce się ich pozbyć bez uwzględniania wyznaczonych terminów, jedyną legalną metodą będzie skontaktowanie się z firmą wywożącą nieczystości stałe, która obsługuje dany teren i zamówienie odpowiedniego kontenera. Tego rodzaju pojemnik może być podstawiony w wybranym terminie i miejscu, a po zapełnieniu zabrany, a same odpady przekazane do utylizacji. W zależności od ustaleń i potrzeb można zdecydować się na pojemnik mieszczący różne ilości odpadów – od niewielkich kontenerów typu Mulda, gdzie wejdzie około 1,5 metra sześciennego, aż po bardzo duże pojemniki LV, gdzie da się umieścić nawet 40 metrów sześciennych odpadów.