awaria instalacji elektrycznej w budynku
21 marca 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Jak postępować w razie awarii instalacji elektrycznej w budynku?

Energia elektryczna jest na co dzień bardzo potrzebna. Większość podstawowych urządzeń w domu jest nią zasilana i dlatego nawet kilkugodzinna przerwa spowodowana awarią w znaczny sposób dezorganizuje życie. Tak się składa, że większość instalacji elektrycznych zapewnia dosyć wysoki poziom bezpieczeństwa energetycznego, jednak nie ma systemów całkowicie niezawodnych. Awarie zasilania zawsze mogą się zdarzyć. Co wtedy robić?

Jaki obszar obejmuje awaria?

W przypadku nagłej awarii elektryczności pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, czy dotyczy ona tylko jednego mieszkania, czy całego budynku. Jeżeli prądu nie ma tylko w jednym mieszkaniu czy domu, a u sąsiadów wszystko jest w porządku, to warto sprawdzić we własnym zakresie bezpieczniki. Niekiedy wysadzenie bezpieczników spowodowane jest włączeniem kilku urządzeń, które potrzebują większej mocy.

Jeżeli awaria ograniczona jest do jednego mieszkania i nie jest to sprawa bezpieczników, trzeba wezwać fachowe siły z firmy takiej, jak FUNK SOLUTIONS, które między innymi zajmują naprawą awarii w instalacjach elektrycznych. Jeżeli jednak w całym budynku nie ma prądu, to ten fakt należy zgłosić telefonicznie do odpowiedniego dystrybutor energii. Stosowne numery telefonów najlepiej mieć zawsze z zasięgu ręki tak, aby ze świeczką czy latarką w ręku nie szukać zbyt długo.

Awarię można zgłaszać również na ogólnopolski numer alarmowy 991. Bezwzględnie trzeba z niego skorzystać, gdy wyłączenie prądu zagraża zdrowiu lub życiu ludzi.

Czy można samodzielnie ponownie włączyć bezpiecznik?

Samodzielne wymienienie bezpiecznika w instalacji jest nietrudne i dopuszczalne. W starszych instalacjach trzeba wymienić korek, a w nowych podnieść plastikową dźwigienkę, aby przywrócić ciągłość obwodu elektrycznego. Absolutnie niedopuszczalne jest samodzielne naprawianie bezpiecznika za pomocą wstawiania nowego drucika na miejsce przepalonego. Może to grozić pożarem.

Kiedy wezwać elektryka?

Jeżeli awaria ma większy zasięg, to po zgłoszeniu przyjeżdżają ekipy, które mają umowę z konkretnym dostawcą prądu. Jednak gdy problemy dotyczą tylko jednego domu lub mieszkania, należy wezwać pogotowie elektryczne. W ramach takiej usługi problem prędzej czy później zostanie zlokalizowany i naprawiony. Aby ułatwić elektrykom pracę, warto jeszcze przed ich przyjazdem dokonać oglądu instalacji i sprawdzić, czy nie ma śladów osmaleń lub większej ciepłoty przy przewodach. Warto też przygotować dokumentację dotyczącą instalacji elektrycznej.