klucze do mieszkania
15 stycznia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jak postępować, jeśli zgubimy klucz do mieszkania?

Stoimy pod drzwiami mieszkania lub domu, szukamy kluczy w torebce, plecaku, kieszeniach… Nie ma. Przepadły jak kamień w wodę. Co zrobić w tej sytuacji? Przede wszystkim nie panikować, ponieważ całkiem możliwe, że w wyniku stresu lub zmęczenia przegapiliśmy, że schowały się pod innym przedmiotem. A co jeśli naprawdę je zgubiliśmy? Przedstawiamy metody postępowania.

Klucze są prawdopodobnie najczęściej ginącym przedmiotem. Są małe i lekkie, więc z łatwością mogą wypaść – a my możemy nawet tego nie zauważyć.

Po pierwsze: sprawdź, czy klucze naprawdę się zgubiły

Klucz może łatwo zaplątać się pośród innych rzeczy w torbie albo kieszeni. Wpaść pod podszewkę, jeśli gdzieś mamy dziurę. Dlatego w pierwszej kolejności warto metodycznie przeszukać wszystkoco mamy ze sobą. Może wrzuciliśmy je na dno torby z zakupami?

Jeśli rzeczywiście nie mamy ich nigdzie przy sobie, zastanówmy się, kiedy ostatnio mogliśmy mieć przy sobie klucz. W biurze, sklepie, a może podczas odwiedzin u rodziny? Warto zadzwonić do ostatnio odwiedzonych miejsc i zapytać, czy nasze klucze przez przypadek tam nie zostały.

Można również sprawdzić drogę do domu na przykład z samochodu lub przystanku. Być może klucze wypadły gdzieś po drodze i będzie można je szybko znaleźć. Poszukiwania warto rozpocząć jak najszybciej. Zastanówmy się także, czy ktoś nie posiada zapasowego kompletu – być może będzie mógł go nam w miarę szybko przynieść.

Zadzwoń na pogotowie zamkowe

W przypadku zgubienia kluczy pół biedy, jeśli któryś z domowników jest w domu lub gdy zaprzyjaźniona osoba posiada zapasowy komplet, który może nam szybko dostarczyć. Jeżeli mieszkamy sami, a wszystkie inne metody znalezienia klucza zawiodły pozostaje tyko jedno rozwiązanie. Na terenie Warszawy i okolicznych miejscowości profesjonalnym otwieraniem zamków zajmuje się pogotowie zamkowe Rab. Ponieważ fakt zagubienia kluczy możemy stwierdzić o każdej porze dnia i nocy pogotowie ślusarskie działa przez całą dobę. Dzięki temu nie musimy  obawiać się spędzenia nocy pod drzwiami.

Drzwi otwarte… i co dalej?

W przypadku zagubienia kluczy znalazca prawdopodobnie nie będzie wiedział, do którego zamka pasują. Może się jednak zdarzyć, że klucze zostaną skradzione. Niezależnie jednak od powodu utraty oryginalnego kompletu warto zastanowić się nad wymianą zamka. Jeśli zgłosimy takie zapotrzebowanie odpowiednio wcześnie ślusarz, który przyjedzie awaryjnie otworzyć drzwi, będzie mógł zamontować nowy zamek. Co prawda podczas otwierania nie zostaje on uszkodzony i może nadal być użytkowany, jednak lepiej dmuchać na zimne. Jeśli nie posiadamy zapasowego kompletu kluczy – zamek i tak musielibyśmy wymienić.