kable
18 sierpnia 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Jak poradzić sobie z licznymi kablami w domu?

Plątanina nieuporządkowanych kabli to zmora każdego mieszkania – doskonale zdają sobie z tego sprawy osoby często korzystające z dużej ilości sprzętu elektronicznego i multimedialnego. Komputer, zestaw stereo, telewizor, konsole do gier, router i wiele innych – wszystkie te urządzenia wymagają nie tylko podłączenia o prądu, ale również połączeń między sobą. Wiszące bez ładu lub zalegające na podłodze kable utrudniają wygodne korzystanie ze sprzętu i sprzątanie wokół niego, wyglądają nieestetycznie, a ponadto mogą być bardzo niebezpieczne. Oto kilka porad, jak okiełznać bałagan z kablami

Nie zostawiaj kabli na podłodze

Największą zmorą są kable swobodnie leżące na podłodze. Podczas pracy przed komputerem możemy je niechcący pociągnąć nogą, odłączając w ten sposób niektóre urządzenia – nagłe urwanie się dźwięku w głośnikach to mały problem w porównaniu z faktem, że wyrwane w ten sposób końcówki mogą ulec odkształceniu i zniszczeniu. To samo może się nam przydarzyć podczas nieostrożnego odkurzania. Jeśli tyko istnieje taka możliwość powinniśmy mocować kable do ściany lub podwieszać pod blatem mebli.

Łącz ze sobą kable

Jeśli dwa lub więcej kabli biegnie obok siebie, nie ma problemu z ich spięciem ze sobą. Możemy w tym celu wykorzystać plastikowe zaciski, którym spinane są kable w nowo zakupionych sprzętach elektronicznych, lub zakupić opaski rzepowe – znajdziemy je między innym na stronie firmy Wojtap. Wyjątkowo możemy potraktować kable, które często odpinamy – nie ma sensu łączyć ich z innymi.

Zmniejsz długość kabli

Kable, którymi łączymy urządzenia ze sobą są – w większości przypadków – znacznie dłuższe, niż tego potrzebujemy. Po co nam dwa metry kabla do połączenia głośników, oddalonych od siebie o zaledwie pół metra? Naddatek sprawia tylko, że powiększa się bałagan pod naszym biurkiem. Dlatego jeśli mamy taką możliwość, warto wiązać kable w mniejsze węzły. Ponownie możemy do tego wykorzystać opaski rzepowe, zaciski, gumki recepturki lub zwykłą taśmę klejącą.

Ukryj urządzenia bezobsługowe

Niektóre urządzenia, takie jak router czy zasilacze, które rzadko wymagają naszej obsługi, mogą być bez przeszkód przymocowane do tylnych ścianek biurka. Zaoszczędzimy w ten sposób nieco miejsca i sprawimy, że nasz pokój stanie się przytulniejszy.

Oznacz kable

Kable często nie różnią się od siebie wyglądem – jeśli chcemy uniknąć długiego wodzenia palcem wzdłuż nich w celu namierzenia jednego, który powinien zostać odłączony, warto jest zawczasu oznaczyć, najlepiej różnymi kolorami. Możemy do tego wykorzystać między innymi kolorowe rurki termokurczliwe, również dostępne w ofercie firmy Wojtap. Dzięki nim od razu zorientujemy się, którędy biegnie który kabel.