ocieplanie budynku
15 listopada 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Jak poprawnie wykonać docieplenie budynku?

Każdy, kto przeżył choć jedną zimę w Polsce wie, że ogrzewanie budynku bez docieplenia lub docieplonego niefachowo, przypomina wylewanie wody z tonącej łodzi za pomocą sitka. Jest totalnie bezsensowne. Jeśli więc chcecie poznać najważniejsze etapy docieplania budynku – zapraszamy do lektury.

Czas akcji

W przypadku starych budynków czas ocieplania nie ma większego znaczenia. Można wykonywać je praktycznie w dowolnym momencie (poza zimą), pamiętając, że optymalna temperatura na tego typu prace wynosi od 5 do 25 stopni Celsjusza. W przypadku świeżo wybudowanych obiektów musimy odczekać minimum miesiąc.

Podłoże to podstawa

Nie tylko podczas docieplania budynku. To niezwykle uniwersalna zasada. Wracając do docieplania: podłoże musi być suche i oczyszczone. Przygotowanie podłoża obejmuje także tzw. gruntowanie, którego celem jest zmniejszenie stopnia jego chłonności. Jeśli planujemy zamontować styropian na tynku, musimy mieć pewność, że tynk jest na stałe związany ze ścianą. Możemy w tym celu dokonać próby, przyklejając w różnych miejscach kawałki styropianu i po trzech dniach próbując oderwać je od podłoża. Jeśli podczas odrywania uda się zerwać także tynk, będzie to jasny sygnał, że jakość tego ostatniego pozostawia wiele do życzenia i w niektórych miejscach trzeba będzie najzwyczajniej skuć.

Montaż płyt styropianowych

Płyty układa metodą cegiełkową (na tzw. mijankę). Przed przyłożeniem płyty do ściany należy posmarować klejem cały jej obwód, a środek płyty dodatkowo ozdobić kilkoma plackami kleju, tak aby niemal połowa płyty była pokryta warstwą zaprawy klejowej. Bardzo ważne: należy obserwować, czy warstwa kleju nie dostała się między sąsiadujące ze sobą płyty. To istotne, ponieważ w takim przypadku może dojść do powstania tzw. mostka termicznego (cieplnego), czyli miejsca, przez które w niekontrolowany sposób uciekać będzie ciepło z budynku.

Kołkowanie płyt

Po około dwóch dniach od zakończenia klejenia wykonuje się tzw. kołkowanie. Polega ono na przewierceniu styropianu i zakotwiczeniu w ścianie specjalnych kołków, których celem jest wzmocnienie stabilności całej konstrukcji. Przyjmuje się, że na jeden metr kwadratowy powinny przypadać cztery kołki (w narożnikach – sześć).

Założenie siatki

Przedostatnim etapem wykonywania docieplenia jest założenia warstwy siatki wykonanej z włókna szklanego. Jej zadaniem jest ochrona delikatnego, bądź co bądź, styropianu przed uszkodzeniami mechanicznymi. Montaż siatki rozpoczyna się o narożników oraz otworów drzwiowych i okiennych. Siatka zatapiana jest w zaprawie rozprowadzanej metalową pacą.

Tynk, czyli koniec wieńczy dzieło

Zanim nałożymy warstwę zaprawy tynkarskiej, musimy odczekać około trzech dni. Oczywiście warto tak rozplanować prace, by nie były konieczne tak długie przestoje. Zaprawę tynkarską można kupić w dwóch podstawowych wariantach: jako gotową masę w plastikowym wiaderku lub jako proszek w papierowych workach, który wymaga rozmieszania z zimną wodą. Zaprawę nakłada się za pomocą specjalnej metalowej pacy.

Jeśli mieszkacie w okolicach Szczecina i myśl o walce z mrozami podczas kolejnej zimy nie napawa was optymizmem – mamy dla was propozycję nie do odrzucenia. Skontaktujcie się z firmą Gral-Bud, która specjalizuje się w wykonywaniu profesjonalnych dociepleń budynków.