płytki
21 października 2011

Kategoria:
Dom i ogród

Jak położyć płytki?

Glazura (potocznie zwana płytkami) i terakota (potocznie zwana kafelkami) to bardzo popularne materiały wykończeniowe stosowane najczęściej w łazience i w kuchni. Ich zalety są nieocenione – są łatwe w czyszczeniu, wytrzymałe na zniszczenia, zadrapania i działanie wody. Nowoczesne płytki i fugi potrafią sobie poradzić z odwiecznymi wrogami higieny (i estetyki), jak łazienkowe i kuchenne grzyby czy pleśń.

Jedną z ich niewątpliwych zalet jest to, że występują w setkach wzorów i kolorów, co pozwala na dobranie ich do każdego stylu wnętrza – od minimalistycznego po barokowe.

Coraz częściej glazurę i terakotę spotykamy nie tylko w pomieszczeniach uznawanych za „naturalne” dla ich obecności (a więc w kuchni i w łazience), ale także w przedpokojach i pokojach dziennych. Terakota czy gres często ozdabiają balkony, tarasy i schody (wewnętrzne i zewnętrzne). Ich popularność nie dziwi – są odporne na wilgoć, na działanie skrajnych temperatur i na uderzenia.

Płytki i kafelki znakomicie potrafią „udawać” inne materiały wykończeniowe – takie jak kamień czy drewno. Te o neutralnym wzornictwie stanowią doskonałe tło dla wyszukanych mebli i dodatków, natomiast kolorowe i bogato zdobione potrafią ożywić każde wnętrze.

Ponadto koszt zakupu samych płytek, jak i ich montażu nie jest wygórowany. Możemy go jeszcze obniżyć, sami je układając. Glazura i terakota są bowiem proste w montażu – osoba, która jest w miarę doświadczona w majsterkowaniu z pewnością poradzi sobie z ich ułożeniem. Jeśli zastanawiasz się, czy sprostasz temu zadaniu, możesz to bardzo łatwo sprawdzić.

Najbardziej dostępnym źródłem informacji o tym, jak kłaść płytki czy jak położyć kafelki jest oczywiście Internet. Wielu miłośników domowego majsterkowania zamieszcza w nim nie tylko porady, jak układać glazurę, ale także jakie płytki do kuchni wybrać, a jakie do łazienki. Porady, jak położyć płytki są zamieszczane w różnych formach – najczęściej tekstu, ale bez trudu znajdziemy też instrukcje, jak kłaść kafelki w postaci sfilmowanej. Laikom polecamy szczególnie tę drugą formę – oglądając filmową instrukcję znacznie łatwiej nauczyć się, jak układać glazurę, czy też jak położyć terakotę.

Pełna porad, jak kłaść płytki, jest prasa branżowa i hobbystyczna – znajdziemy tam nie tylko instrukcje techniczne, ale także wiele propozycji aranżacji wnętrz i ciekawych, nietuzinkowych sposobów ułożenia płytek – zarówno podłogowych, jak i ściennych.

Jeśli nadal nie bardzo wiemy, jak położyć płytki lub napotykamy na jakiś problem podczas układania i nie potrafimy sobie z nim poradzić, zawsze możemy zajrzeć na któreś z forów internetowych dla majsterkowiczów. Z pewnością znajdzie się ktoś, kto dysponuje wiedzą, jak kłaść płytki w specyficznych czy trudno dostępnych miejscach i co zrobić, gdy nie chcą się one trzymać podłoża.