6 marca 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Jak pielęgnować żywopłot?

Żywopłot to nie tylko sprawdzony sposób na zapewnienie prywatności w ogrodzie i domu, lecz także estetyczna ozdoba. Jeśli chcesz, by naturalne ogrodzenie było zielone przez cały rok, wybierz na żywopłot rośliny zimozielone, czyli iglaki oraz zimozielone rośliny liściaste. Żeby móc cieszyć się pięknie rosnącym żywopłotem, nie zapominaj o wiosennym nawożeniu oraz przycinaniu i pielęgnacji, także w czasie mrozów.

Jak mieć piękny i okazały żywopłot? Roślina będzie rosła zdrowa i bujna roślina, gdy zadbasz o jej kształt oraz dostarczysz niezbędne składniki mineralne. Sprawdź, kiedy podcinać żywopłot i czym go nawozić.

 Jak nawozić żywopłot?

Jeżeli niedawno posadziłeś żywopłot, pamiętaj, że nawożenie na etapie wzrostu rośliny jest szczególnie ważne. Jaki nawóz wybrać?

l Do żywopłotu uformowanego z roślin iglastych odpowiedni okaże się nawóz granulowany do iglaków. Zwróć uwagę, by miał w swoim składzie niezbędne roślinie makro- i mikroelementy jak potas, azot, fosfor, magnez i inne pierwiastki. Dzięki temu Twój żywopłot będzie nie tylko pięknie zielony przez cały rok, lecz także odporny na choroby i brak wody. Żywopłot nawoź do trzech razy w okresie wiosenno-letnim.

l Jeśli masz już w swoim ogrodzie żywopłot, zastosuj nawóz o przedłużonym działaniu, który pozwala ograniczyć częstotliwość nawożenia i stopniowo uwalnia składniki odżywcze. Nie zapominaj też o podlewaniu. Zimą roślinom trudno pobierać wodę z zamarzniętej ziemi, dlatego gdy tylko nastąpi odwilż, pomóż im uzupełnić jej braki.

Żywopłot dobrze przycięty

Wydaje się, że przycinanie roślin nie jest wielką sztuką. Jednak sekator lub nożyce do żywopłotu nie wystarczą. Ważne, żeby wiedzieć, kiedy należy podciąć roślinę i tym samym wspomóc jej stabilny wzrost na wiosnę oraz rozkrzewianie. Żywopłoty tnie się w trzech porach w zależności od danego gatunku roślin:

l rośliny zimozielone (bukszpan, cis pospolity) i częściowo zimozielone liściaste (berberys) przycinaj od czerwca do sierpnia oraz na jesień,

l rośliny iglaste (oprócz sosen) – od marca do sierpnia,

l sosny na początku czerwca.

Zastanawiasz się, ile razy przycinać żywopłot w ciągu roku? Żywopłoty formowane z roślin zimozielonych podcinaj raz w roku średnio o 5 lub 10 cm. Unikaj podcinania starszych gałęzi.

Posadziłeś żywopłot na jesieni? Z pierwszym cięciem zaczekaj do wiosny przyszłego roku. Podetnij wtedy roślinę na wysokości 20–30 cm. Zagęścisz jej krzewy u podstawy i zapewnisz zwartą strukturę na całej wysokości. Jeśli żywopłot w Twoim ogrodzie jest już okazałą rośliną, zabieg przycinania wykonuj regularnie, nawet co miesiąc. Utrzymasz w ten sposób kształt rośliny i zapobiegniesz wyrastaniu gałązek poza założoną linię.

Kiedy jest ostatni dzwonek, aby przyciąć żywopłot? Najpóźniej należy to zrobić do połowy sierpnia. W ten sposób nowe pędy zdążą zdrewnieć, czyli przejść w stan zimowego spoczynku przed nadejściem mrozów. Przycinanie żywopłotu w późniejszym miesiącach może przyczynić się do przemarzania wysokich partii roślin.

Zadbaj o piękny i bezpieczny wzrost żywopłotu z Ziemovitem. Wybierz sprawdzone nawozy wysokiej jakości, które ochron