podłoga drewniana
4 listopada 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak pielęgnować podłogi drewniane?

Materiał wykorzystany do budowy podłóg może przesądzić o charakterze całego wnętrza. Przez długie lata niezwykle popularne były posadzki kamienne i syntetyczne, które dodawały pomieszczeniom przestrzeni i sterylności. Coraz więcej osób decyduje się na wykończenie domów drewnem, ponieważ nadaje ono wnętrzom ciepła oraz przytulności. Ponadto jest to materiał wytrzymały i trwały, ale jednak dość wrażliwy, a przez to wymagający uwagi i pielęgnacji.

Sposoby ochrony drewna przed zarysowaniami

Jednym z najważniejszych sposobów codziennej pielęgnacji drewnianych podłóg jest ich odkurzanie. Należy przede wszystkim dbać o to, aby w strukturę drewna nie wnikał piach oraz inne zanieczyszczenia, które mogą je zarysować lub uszkodzić. Najlepiej używać do tego szczotek z miękkim włosiem. Dotyczy to przede wszystkim miejsc takich jak hol i przedpokój, gdzie podłoga najczęściej narażona jest na styczność z brudem. Warto zabezpieczyć drewno poprzez zastosowanie odpowiednich, pochłaniających wilgoć i brud wycieraczek. W innych pomieszczeniach można osłaniać podłogi dywanami, które dodatkowo ocieplą wnętrza.

Jakich środków do ochrony drewna warto używać?

Czynnikiem, który szkodzi drewnianym powierzchniom, jest z pewnością wilgoć. Dlatego do mycia podłóg z drewna najlepiej wykorzystywać delikatnie zwilżoną ściereczkę. Dotyczy to także parkietów olejowanych oraz lakierowanych. Preparaty do mycia powierzchni z innych materiałów niekoniecznie będą odpowiednie dla drewna, ponieważ mogą zawierać zbyt wiele chemikaliów, które są szkodliwe szczególnie dla powierzchni z drewna litego. Do podłóg drewnianych impregnowanych lakierem i olejem warto stosować preparaty zawierające wosk. Odżywiają one drewno, powlekają je cienką warstwą ochronną zapobiegającą zarysowaniom, a przede wszystkim powodują, że drewno zyskuje połysk i naturalne, oryginalne usłojenie – rekomendują producenci podłóg drewnianych SPiD.

Sposoby odnawiania starych podłóg drewnianych

Często okazuje się, że aby drewniane podłogi odzyskały dawny blask, muszą być poddane bardziej zdecydowanym działaniom i złożonej renowacji. Składa się na nie m.in. szlifowanie i cyklinowanie parkietu, które nadaje mu gładkość i usuwa uszkodzenia powstałe przez lata użytkowania. Dodatkową ochroną jest olejowanie i lakierowanie drewna ze względów estetycznych oraz ochronnych. Lakierowanie pozwala zaimpregnować drewno i sprawić, że będzie zabezpieczone przed wilgocią i szkodliwymi czynnikami oraz zdecydowanie dłużej zachowa swoje naturalne piękno.