drzwi przesuwne do szafy
20 lutego 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jak pasować uszczelkę do profilu? Zasady postępowania

Niezwykle istotnym elementem każdego jest jego odpowiednie wykończenie. W tym wypadku nie należy również zapominać o z pozoru niepozornym dodatku, jakim są uszczelki do mebli przesuwnych. To właśnie dzięki nim możliwe jest dostosowanie mebli w taki sposób, aby się nie otwierały samoistnie, jak również domykały się bez nieprzyjemnego dla ucha trzasku.

Gdzie wykorzystywane są uszczelki do profili?

Producenci oferują szereg uniwersalnych rozwiązań, które mogą być stosowane zarówno do uszczelniania profili drzwi i okien, jak i mebli przesuwnych. Do każdego z tych elementów stosuje się produkty o odpowiedniej specyfikacji oraz parametrach, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze. Największa różnorodność w zakresie uszczelek meblowych dostępna jest do drzwi. W zależności od ich umiejscowienia stosuje się różnego rodzaju izolacje. Wyróżnia się produkty stosowane do drzwi:

  • zewnętrznych,
  • balkonowych,
  • metalowych,
  • drewnianych,
  • przesuwnych.

Ponadto producenci oferują także specjalne uszczelki szczotkowe.

Jak wygląda dobór uszczelek do drzwi przesuwnych w meblach?

Jak wybrać odpowiednie uszczelnienie do konkretnego produktu? Warto zaznaczyć, że w tym przypadku bardzo ważna jest jakość, dlatego nie warto kierować się bardzo niskimi cenami produktów. Specjalista z firmy EMA-Plast Mariusz Zabłoński zauważa: Tanie, a zarazem niskiej jakości uszczelki przeważnie produkowane były do uszczelniania profili starego typu, z którymi i tak nie dawały sobie rady. Ich montaż do nowoczesnych drzwi przesuwnych jest natomiast zupełnie nietrafionym rozwiązaniem, które nie spełnia swojego zadania.

Niezwykle istotny jest materiał, z jakiego została wykonana uszczelka. W zależności od zastosowanego produktu uzyskuje się odpowiednie właściwości, na których najbardziej zależy właścicielom mebli z drzwiami przesuwnymi. Uszczelki mogą zostać wykonane z PVC, TPE, poliuretanu, gumy, EPDM, czy tradycyjnie z silikonu. Równie często stosowanym rozwiązaniem są uszczelki szczotkowe – ten rodzaj stosuje się jednak przede wszystkim na bocznych częściach skrzydeł drzwi przesuwnych.

Główne zasady przy dopasowywaniu i montażu uszczelek do profilu

Najważniejszym aspektem podczas dopasowywania uszczelek do konkretnego profilu jest przede wszystkim wiedza dotycząca jego typu lub producenta. Konieczne jest uwzględnienie grubości materiału wypełniającego. Istnieje kilka możliwości w tym zakresie. Wśród najpopularniejszych znajduje się szkło dekorowane, materiał drewnopodobny lub lustro. Poprawne rozeznanie wpływa na szybkość usługi i satysfakcjonujące rezultaty.

Sam montaż uszczelki wymaga bardzo dużej precyzji, wprawy, ale i ostrożności. Ma to znaczenie szczególnie przy wypełnieniach szklanych. Konieczne jest rozebranie skrzydła drzwi przesuwnych polegające na rozkręceniu mocowań. Następnie zdejmowana jest stara uszczelka i zakładana nowa, po czym skrzydło jest skręcane.

Skorzystaj z pomocy fachowca przy wyborze uszczelnienia

Wybór odpowiedniej uszczelki może być niezwykle problematyczny dla przeciętnego posiadacza mebli wyposażonych w drzwi przesuwne. Warto zatem skorzystać z pomocy eksperta. Doświadczenie w branży owocuje wiedzą, jaki typ uszczelki powinien być zastosowany w danym elemencie profilu aluminiowego.