zakup kotła
12 września 2021

Kategoria:
Dom i ogród

 Jak otrzymać dofinansowanie na zakup kotła?

Wymiana kotła na nowy – bardziej nowoczesny, ekologiczny i komfortowy w użytkowaniu, jest coraz częstszą praktyką. Wynika to głównie z potrzeby większej dbałości o środowisko naturalne, którego degradacja jest niestety w fazie postępu. Obecnie istnieją różne programy, które umożliwiają otrzymanie dofinansowania na zakup kotła, co sprawia, że Polacy chętnie decydują się wymianę swojego urządzenia grzewczego. Sprawdź, jak otrzymać takie wsparcie.

Dofinansowanie na zakup kotła w ramach programu „Czyste Powietrze”

W Polsce istnieje wiele programów, dzięki którym można uzyskać dofinansowanie na zakup kotła. Realizowane są przez samorządy wojewódzkie, gminne i administrację rządową, przy czym w zależności od tego, kto je dokładnie organizuje, zasady przyznawania wsparcia finansowego na podany cel mogą być nieznacznie różne.

Jednym z takich programów jest inicjatywa stanowiąca rządowy program priorytetowy „Czyste Powietrze”. Można o nim szerzej przeczytaj na stronie internetowej WFOŚiGW, choć nie tylko: także firmy zajmujące się sprzedażą kotłów, takie jak przedsiębiorstwo Kotły Grzewcze Dragon, są cennym źródłem wiedzy na temat inicjatywy „Czyste Powietrze”.

Program ruszył we wrześniu 2018 roku, natomiast jego zakończenie planowane jest na 2029 rok. Jego celem jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji, które dostają się do atmosfery w wyniku ogrzewania nieruchomości paliwem zbyt słabej jakości spalanym w starych, nieekologicznych piecach.

Warto wiedzieć, że 1 lipca 2021 roku weszły w życie ważne zmiany dla osób chcących wymienić swój stary kocioł na nowy. Dzięki modyfikacjom wprowadzonym w regulaminie programu „Czyste Powietrze” właściciele nieruchomości mogą starać się o dofinansowane w wyższej kwocie niż przed zmianą – o ile zdecydują się na zakup kotła 5. klasy na pellet drzewny emitujący obniżoną ilość cząstek stałych. Dzięki temu możliwe jest otrzymanie aż 9000 zł dotacji – przy czym kwota dofinansowania nie może przekraczać 45% poniesionych przez właściciela kotła wydatków.

Jakie kroki należy wykonać, by uzyskać dofinansowanie na zakup kotła?

Osoby chcące skorzystać z dotacji na zakup kotła w ramach programu „Czyste Powietrze” powinny złożyć w WFOŚiGW wszystkie wymagane dokumenty, których lista znajduje się na stronie internetowej podanej instytucji. Od 1 lipca 2021 roku wykaz tych dokumentów jest nieco inny niż ten, który obowiązywał do 30 czerwca 2021 roku, dlatego należy dokładnie zapoznać się z informacji opublikowanymi na stronie WFOŚiGW i tam pobrać odpowiednie formularze.