11 października 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Jak osuszyć budynek po zalaniu?

Zalany budynek to ogromny problem dla jego właściciela. Powodzie, awarie instalacji kanalizacyjnej czy zalanie domu przez sąsiada są sytuacjami, które wiążą się z koniecznością osuszenia wszystkich pomieszczeń. Jest to zadanie trudne i wymagające użycia specjalistycznego sprzętu, dlatego zwykle powierza się je fachowcom. W jaki sposób można skutecznie osuszyć zalany budynek?

Co należy zrobić po zalaniu budynku?

Właściciel zalanego budynku może spróbować osuszyć go na własną rękę. W tym celu, jeżeli do zalania doszło w czasie gorącego lata, należy otworzyć wszystkie okna, drzwi i nieustannie wietrzyć pomieszczenia. Można także jednocześnie włączyć ogrzewanie. Jednak polski klimat, który nie należy do najcieplejszych, nie sprzyja szybkiemu osuszeniu budynku.

Proces naturalnego osuszania może trwać nawet kilka miesięcy. Dodatkowo koszty poniesione w związku z ciągle pracującym ogrzewaniem będą ogromne. Właśnie dlatego warto osuszanie zlecić specjalistycznej firmie, która dysponuje odpowiednim sprzętem i może zastosować efektywne techniki” – mówi ekspert z firmy F.H.U. Tokarski.

Osuszanie oparte na adsorpcji wilgoci

Ta dobrze znana od lat metoda jest jednocześnie skuteczna i ekologiczna. Do osuszania budynku wykorzystuje się w tym celu urządzenia nazywane pochłaniaczami wilgoci, które są wyposażone w środek sorpcyjny. Środkiem takim może być materiał higroskopijny, taki jak na przykład chlorek litu czy żel silikonowy lub krzemionkowy.

Praca tych urządzeń polega na tym, że usuwają one wilgoć poza budynek, a jednocześnie otaczają jego elementy od wewnątrz suchym powietrzem. Osuszacze takie są skuteczne nawet wtedy, kiedy cały proces przebiega zimą, a na zewnątrz panuje niska temperatura.

Osuszanie kondensacyjne

Urządzenia, które służą do osuszania budynków w ten sposób, pochłaniają wilgotne powietrze do parownika. Tam jego temperatura jest obniżania do poziomu poniżej punktu rosy. Dzięki temu dochodzi do jego skraplania. Woda zbiera się w specjalnym zbiorniku, który wymaga opróżniania.

Aby osuszanie kondensacyjne przyniosło spodziewany efekt, budynek musi zostać specjalnie przygotowany. Pomieszczenia muszą zostać dokładnie uszczelnione, dzięki czemu nie przedostanie się tam powietrze z zewnątrz. Wszystkie kratki wentylacyjne, szczeliny przy oknach i drzwiach powinny zostać zaklejone.

Osuszanie metodą mikrofalową

Osuszanie mikrofalowe wykonuje się przy pomocy promienników mikrofal, które wprawiając w ruch cząsteczki wody, sprawią, że ocierają się one o sobie. Cząsteczki nagrzewają się wtedy do wysokiej temperatury i odparowują. Metoda sprawdzi się w przypadku budynków zalanych, ale także mocno zawilgoconych.

Osuszanie elektrofizyczne

Podczas tego osuszania wykorzystuje się prąd stały. Biegnie on w elektrodach znajdujących się w murach osuszanego budynku. Zachodzi wtedy proces elektroosmozy. Woda z mokrych ścian i stropów jest kierowana z góry budynku ku dołowi. Następnie jest usuwana poza pomieszczenia.