Betonowe ogrodzenie
12 lutego 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak odnowić betonowe ogrodzenie?

Betonowe ogrodzenie jest trwałe i estetyczne, jednakże z czasem może utracić swój pierwotny wygląd. W takiej sytuacji wielu właścicieli decyduje się na jego wymianę na nowe. Ich dotychczasowe doświadczenia zachęcają do zainwestowania w trwalsze wersje płotu, np. metalowe. Zapominają, a może nie wiedzą, że betonowe ogrodzenia można odnowić przy użyciu specjalistycznej farby. Jak przygotować konstrukcję do renowacji? Wyjaśniamy.

O czym pamiętać przed odnawianiem betonowego ogrodzenia?

Przed przystąpieniem do właściwych prac związanych z odnawianiem betonowego ogrodzenia należy je bardzo dokładnie oczyścić. Ważne jest usunięcie nie tylko zanieczyszczeń w postaci pleśni i grzybów, ale też np. tłustych plam. 

Im dokładniejsze przygotowanie gruntu, tym lepsze i trwalsze efekty zostaną uzyskane. Do wykonywania tego typu prac doskonale sprawdzi się średniej wielkości druciana szczotka – wyjaśnia ekspert z firmy BOWIT S.C. Bogusław Lach i Spółka.

Beton jest stosunkowo wdzięcznym materiałem, dlatego też szczotkowanie nie będzie wymagać od właściciela dużego nakładu pracy. W przypadku trudniejszych do usunięcia elementów można skorzystać z mechanicznego czyszczenia bądź też z piaskowania. Wszelkiego rodzaju plamy powinny szybko zniknąć po użyciu rozpuszczalnika.

Po zakończeniu prac należy koniecznie pamiętać o usunięciu pyłu i piasku powstałego w procesie szorowania. Wystarczające będzie zlanie powierzchni płotu wodą. W trudniejszych przypadkach można użyć myjki ciśnieniowej. Bez względu na wybraną metodą mycia, konstrukcja musi dokładnie wyschnąć przed przystąpieniem do właściwego malowania.

Co warto wiedzieć o malowaniu płotu betonowego?

Najlepszym i najłatwiejszym sposobem odnowienia ogrodzenia betonowego jest pomalowanie go farbą. Wybranie produktu odpowiedniej jakości zapewnia skuteczną ochronę konstrukcji przed działaniem negatywnych czynników zewnętrznych np. opadów deszczu czy słońca. Farby do betonu wyróżniają się szeregiem cennych właściwości. Jedną z nich jest wzmocnienie struktury materiału. Dochodzi do niej w wyniku skrystalizowania się substancji. Proces ten przebiega w temperaturze powyżej 5 stopni Celsjusza i zapewnia skuteczną ochronę konstrukcji.

Odnowienie płotu betonowego pozwala przywrócić mu właściwy wygląd. Chcąc utrzymać uzyskany efekt dłużej, warto stosować specjalistyczne impregnaty, które skutecznie zabezpieczają powierzchnię przed wystąpieniem wykwitów w postaci pleśni czy grzybów, ale też zabrudzeń i innych nalotów. Tylko regularne konserwowanie ogrodzenia pozwoli utrzymać je w nienagannym wyglądzie przez długi czas.