izolacja pur ocieplanie pianka
20 września 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jak ocieplić poddasze na zimę?

Ocieplenie poddasza to sposób na znaczne ograniczenie strat ciepła. Jednym z najlepszych sposobów na szybkie i precyzyjne wykonanie trwałej i odpornej na czynnik zewnętrzne termoizolacji jest natryskiwanie pianki PUR. Dzięki swoim właściwościom może ona nie tylko ograniczyć wydatki niezbędne na ogrzewanie budynku, ale także wytrzymać wieloletnią eksploatację nie tracąc swoich najważniejszych cech.

 

Odpowiednia termoizolacja poddasza a straty ciepła w budynku

 

Dobra izolacja termiczna budynku jest jednym z warunków jego komfortowego użytkowania. Utrzymanie odpowiedniej temperatury gwarantującej komfort termiczny jest niezbędne dla dobrego samopoczucia i zachowania zdrowia. Niedogrzane wnętrza oznaczają większą wilgotność, a często również dobre warunki do rozwoju grzybów i pleśni. Mimo stosowania nowoczesnego i wydajnego źródła ciepła, jeśli w budynku nie zostanie wykonana odpowiednia izolacja w miejscach najbardziej narażonych na stratę ciepła, to użytkownicy mogą się liczyć z tym, że wydatki na opał będą wysokie, a uzyskiwane rezultaty bardzo niezadowalające. Jedną z części budynku najbardziej narażonych na stratę energii jest nieocieplone lub wadliwie ocieplone poddasze

– wyjaśnia przedstawiciel firmy TOP-PUR, która jest ekspertem w układaniu izolacji natryskowych.

 

Zgodnie z prawami fizyki ciepłe powietrze w każdym budynku przemieszcza się ku górze, a zimne gromadzi niżej. Dzieje się tak ze względu na spore różnice w gęstości między powietrzem zimnym a rozgrzanym. Największe straty ciepła będą się więc pojawiały na górnych piętrach i poddaszu. Jeśli dach nie został wcześniej ocieplony, lub zastosowany materiał uległ zniszczeniu, np. za sprawą zawilgocenia albo inwazji kun lub innych szkodników czy też prace nie zostały wykonane poprawnie i przy połaci tworzą się mostki termiczne, jedynym opłacalnym i efektywnym wyjściem z sytuacji będzie wykonanie nowej termoizolacji.

 

Ocieplanie poddasza istniejącego budynku nie zawsze jest prostym zadaniem. W przypadku poddaszy użytkowych będzie się wiązało z koniecznością demontażu istniejącej zabudowy, np. ścianek i wykończeń z kartongipsu czy ułożonych desek lub paneli ściennych i sufitowych. W przypadku poddaszy, które nie są wykorzystywane, kłopotem może być brak miejsca, czy też dotarcie do wszystkich zakamarków, tak by uniknąć pustek, przez które budynek nadal będzie tracił energię cieplną.

 

Sposobem na ominięcie wszystkich ograniczeń i wykonanie termoizolacji wysokiej jakości także w miejscach trudnodostępnych jest wykorzystanie nakładanej natryskowo pianki PUR.

 

Dlaczego pianki PUR to dobry materiał izolacyjny na poddasze?

 

Pianka PUR to bardzo nowoczesny materiał polimerowy, który jest wytwarzany na miejscu aplikacji przez zmieszanie za pomocą specjalnego agregatu dwóch grup substancji chemicznych – polioli i izocyjanku – wraz z wodą. W wyniku zachodzącej reakcji chemicznej materiał pęcznieje, a w powstających pęcherzykach ulega zamknięciu powstający gaz. Dzięki swojej strukturze powstająca  izolacja pianą PUR ma bardzo dobre parametry użytkowe, a jej forma pozwala na wtłaczanie jej we wszystkie wolne przestrzenie i uzyskiwanie spójnych warstw, które dobrze przylegają do zdecydowanej większości materiałów budowlanych.

 

W zależności od potrzeb agregat jest w stanie wytworzyć pianę zamknięto- albo otwartokomórkową. Choć oba rodzaje materiału mają dobre właściwości termoizolacyjne, to ich charakterystyka i struktura jest nieco inna. Piana otwartokomórkowa charakteryzuje się dużą elastycznością oraz wysoką paroprzepuszczalnością. Dobrze będzie się sprawdzała w miejscach, gdzie znajdują się materiały, które  pracują i zmieniają swoje wymiary, np. drewno czy elementy metalowe ulegające rozgrzaniu np. w wyniku operowania słońca. Będzie przydatna również tam, gdzie zachodzi potrzeba odprowadzania powstającej pary przedostającej się przez materiały odznaczające się niskim oporem dyfuzyjnym, czyli oddychające.

Pianka otwartokomórkowa ma strukturę, która bardzo przypomina gąbkę. Jej gęstość objętościowa jest bardzo niska, co oznacza, że jest materiałem o bardzo niewielkiej masie. Może więc być wykorzystywana bez obaw o to, że jej użycie dodatkowo obciąży konstrukcję budynku. Otwartokomórkowa pianka PUR ma również bardzo korzystny współczynnik przewodzenia ciepła w granicach między 0,036 a 0,040 W/mK. Ze względu na swoją charakterystykę pianka PUR w tej postaci sprawdzi się na poddaszach dachów skośnych, choć może też być użyta do izolowania wentylowanych dachów płaskich.

 

Piana zamkniętokomórkowa charakteryzuje się większą sztywnością oraz wytrzymałością na obciążenia mechaniczne. Jej powierzchnia ma bardziej jednolitą strukturę, co wiąże się również z tym, że tworzy barierą dla pary wodnej, jak również zapobiega przenikaniu wody. Można ją stosować tam, gdzie na warstwę termoizolacyjną będzie wywierany nacisk. Za pomocą zamkniętokomórkowej pianki PUR można izolować stropy, podłogi, a także dachy płaskie, również takie, które mają budowę odwróconą, czyli warstwę termoizolacji ułożoną ponad hydroizolacją.

 

Pianka zamkniętokomórkowa ma bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła, który wynosi od zaledwie 0,023 do 0,029 W/mK, co stawia ją pod tym względem przed pianą otwartokomórkową. Jest jednak od niej zarazem kilkukrotnie cięższa, osiągając około 35–60 kg/m3, co jednak daje jej przewagę nad innymi materiałami termoizolacyjnymi.

 

Co warto wiedzieć o nanoszeniu pianek PUR?

 

Pianki PUR nakładane metodą natryskową to jedna z najdoskonalszych metod układania warstwy termoizolacyjnej. Materiał zapewnia uzyskanie jednolitej powłoki pozbawionej łączeń, a zatem możliwości tworzenia się nieszczelności i mostków termicznych. Wielką zaletą pianek jest także ich dobre przyleganie do powierzchni i możliwość wypełniania nawet niewielkich szczelin. Strumień natryskiwanej piany może dotrzeć do wszystkich przestrzeni, które powinny być uszczelnione, także tam, gdzie ułożenie warstwy innego rodzaju materiału byłoby niemożliwe bez demontażu przynajmniej części pokrycia dachowego.

 

Technika natryskowa zapewnia też dobrą wydajność, co przekłada się na szybkie tempo prowadzenia prac. Co ważne piany PUR są odporne na różne czynniki zagrażające innym typom dociepleń. Pianka nie ulega zniszczeniu pod wpływem wody, nie jest dobrym podłożem dla grzybów i pleśni, a gryzonie i łasicowate stronią od elementów ocieplanych za jej pomocą. Warstwa pianki nie jest także atrakcyjna dla owadów. Pianki PUR są odporne na efekty starzenia, nie ulegając utlenianiu, co oznacza, że z upływem czasu nie zmieniają się ich właściwości izolacyjne.

 

Do wykonania termoizolacji za pomocą ciśnieniowego natryskiwania pianki PUR niezbędne jest odpowiednie wyposażenie. Ekipa, która podejmuje się tego zadania, powinna dysponować nowoczesnym agregatem, który umożliwi zarówno precyzyjne dozowanie niezbędnych składników, jak i utrzymywanie przez cały czas nanoszenia pianki właściwej temperatury, w zależności od potrzeb między 65 a 85°C. Bardzo ważna jest także umiejętność kierowania strumieniem materiału oraz prawidłowego dobierania grubości poszczególnych warstw.