ocieplanie garazu blaszanego
17 września 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jak ocieplić garaż blaszany?

Właściciele pojazdów mechanicznych mogą zapewnić im odpowiednie warunki i ochronić przed negatywnym działaniem warunków atmosferycznych na dwa sposoby: wybierając garaż blaszany nieocieplony lub ocieplony. W pierwszych wariancie konieczne jest samodzielne wykonanie ocieplenia, gdyż auto co prawda jest chronione przed deszczem, ale nie przed niską temperaturą. Konstrukcję tę można ocieplić od zewnątrz, wewnątrz oraz od podłoża. Jak to zrobić?

Garaż blaszany – jak wykonać podłoże?

Podczas ocieplania garażu blaszanego bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednie podłoże. Jego podstawą powinna być wylewka betonowa, której powierzchnia powinna być nieco większa od powierzchni obiektu – przyjmuje się, że po każdej stronie na zewnątrz ma pozostać około 30 cm betonu. Metoda ta pozwala skutecznie wyeliminować utratę ciepła związaną z bliskością podłoża.

Metody ocieplenia wnętrza

Wnętrze garażu blaszanego można ocieplić samodzielnie bądź skorzystać z pomocy specjalistów. Co istotne – większość dostępnych rozwiązań jest łatwa w zastosowaniu, ale też nie jest zbyt kosztowna, dzięki czemu właściciel nie musi obawiać się ogromnych wydatków. Jednym ze sposobów jest wykorzystanie tradycyjnego styropianu, który wystarczy przymocować za pomocą pianki montażowej.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem są płyty izolacyjne termPIR, które są równie łatwe w montażu, a przy tym mają wysoki poziom termoizolacji. Ponadto są twarde i odporne na uszkodzenia. Co ważne, po zamontowaniu nie trzeba ich specjalnie wykańczać, gdyż nie ulegają zniekształceniu podczas użytkowania. W przypadku garażów blaszanych są one doceniane także za odporność na czynniki biologiczne i chemiczne, tj. gryzonie czy pleśń.

Metody ocieplenia od zewnątrz

Zarówno styropian, jak i wspomniane płyty izolacyjne mogą być wykorzystane również do ocieplenia budynku od zewnątrz.

Rozwiązania te nie mogą być stosowane w przypadku dachu i bram wjazdowych, które mogą być jedynie ocieplane od środka

wyjaśnia ekspert z firmy termPIR. Zastosowanie wspomnianych materiałów sprawia, że optycznie zmniejsza się wielkość zabezpieczanego wnętrza.

Aby wspomniane surowce były trwałe przez wiele lat, powinny zostać pokryte np. tynkiem strukturalnym czy takim, który zapewni ich ochronę przed negatywnym działaniem warunków atmosferycznych. W przypadku zastosowania tynkowania garaż może zostać dodatkowo pomalowany.

Ocieplenie obiektu od zewnątrz jest znacznie trudniejsze niż wewnątrz – często samodzielne wykonanie prac jest niemożliwe, stąd też warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy fachowo wykonają termoizolację, ale też dobiorą ją do wymagań obiektu.