miejsca zakotwień przy balustradach
20 maja 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Jak maskować miejsca zakotwień przy balustradach? 

Budowa domu wiąże się z koniecznością wyboru takich rozwiązań, które będą nie tylko funkcjonalne, ale również bezpieczne i estetyczne. Konstrukcje, zostaną wyposażone w tarasy, balkony czy schody muszą zostać odpowiednio zabezpieczone. Rozwiązaniem, na które decyduje się wielu inwestorów, jest  stworzenie balustrady, która w zależności od potrzeb i upodobań może być pełna albo ażurowa. Jednym z problemów, które można wówczas napotkać, są widoczne miejsca zakotwień, które nie prezentują się estetycznie. Co zrobić, aby je skutecznie zamaskować?

Czemu służą kotwy oraz jak i gdzie się je montuje? 

Przed omówieniem sposobów na zamaskowanie miejsc zakotwień na balustradach warto najpierw pokrótce wyjaśnić, w jakim celu się je montuje oraz gdzie dokładnie powinny być instalowane. Kotwy są bowiem jednym z ważniejszych elementów kutych wykorzystywanych podczas tworzenia balustrad osłaniających tarasy czy balkony. Aby łatwo i skutecznie przeprowadzić prace, należy je rozpocząć w czasie montażu balkonu, a nie po zakończeniu robót. W innym przypadku istnieje ryzyko naruszenia ciągłości warstwy ocieplenia i hydroizolacji, co może doprowadzić do przenikania wody i powstawania zawilgoceń.

Kotwy powinny być osadzone w żywicy, a w drugim kroku zamontowane do podłoża. Ostatnim etapem jest przytwierdzenie słupków balustrady do kotew. Kotwy należy zabezpieczyć antykorozyjnie. Często zdarza się tak, że producent je przygotowuje w taki sposób, w innym przypadku warto zastosować specjalną farbę antykorozyjną przeznaczoną do elementów metalowych.

Co zrobić, aby kotwy przy balustradach prezentowały się estetycznie? 

Wiemy już, w jaki sposób zamontować zakotwienia przy balustradach, aby były funkcjonalne i nie uszkodziły konstrukcji. Często jednak zdarza się tak, że elementy nie prezentują się zbyt estetycznie. Właśnie dlatego warto zadbać o to, aby zostały skutecznie zamaskowane. O to, w jaki sposób najlepiej to zrobić, zapytaliśmy naszego rozmówce, czyli specjalistę ze sklepu z balustradami linkowymi KA4, który powiedział nam:

– Jednym ze sposobów na zamaskowanie miejsc zakotwień na balustradzie, które często wpływają na estetykę całej konstrukcji, jest zastosowanie farby antykorozyjnej, która dodatkowo zabezpieczy miejsce przed działaniem wilgoci. Jeśli jednak produkt jest już zabezpieczony przez producenta, to otwory można zabezpieczyć przez zastosowanie uszczelniającej pianki z poliuretanu. Naddatek wystarczy usunąć, a następnie wyrównać przy pomocy tynku strukturalnego. Wówczas ewentualna różnica na powierzchni balkonu czy tarasu będzie minimalna, a nawet niewidoczna.