środki czystości
24 kwietnia 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Jak mądrze wybierać chemię do sprzątania?

Panie domu oraz właściciele i pracownicy firm sprzątających często zastanawiają się, w jakie środki czyszczące warto się zaopatrzyć. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeznaczonych do mycia różnorodnych powierzchni. Należy zatem rozważyć, czym trzeba kierować się przede wszystkim przy ich zakupie. Interesuje Cię tego rodzaju tematyka? W takim razie nie zwlekaj i już dziś zapoznaj się z treścią niniejszego artykułu!

Różne środki czystości w domu

Porządek w przestrzeni domowej oraz publicznej można zachować tylko przy regularnym wykorzystywaniu określonych specyfików, określanych ogólnym mianem chemii gospodarczej. Do tego rodzaju preparatów zalicza się różnorodne środki czystości. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim takie produkty, jak:

  • płyny do mycia podłóg oraz czyszczenia szyb – skutecznie usuwają zabrudzenia z mytych powierzchni, pozostawiając po sobie świeży zapach;
  • preparaty i mleczka odtłuszczające – używa się ich głównie do mycia płytek, umywalek oraz obudowy mikrofalówki czy piekarnika; skutecznie eliminują zanieczyszczenia powstałe podczas gotowania i pieczenia;
  • płyny do mycia naczyń oraz kapsułki do zmywarki – efektywnie rozpuszczają tłuszcz na powierzchni naczyń oraz nabłyszczają je;
  • środki czyszczące do łazienki – w tym płyny i żele do WC – skutecznie eliminują widniejące na powierzchni sedesu i umywalek zacieki, wykazują również właściwości dezynfekujące;
  • proszki i płyny do prania – dokładnie czyszczą odzież oraz inne tekstylia, nadają im również piękny zapach; tego rodzaju preparaty można nabyć w wersjach do tkanin białych oraz kolorowych.

Formuła nowoczesnej chemii gospodarczej bazuje na ekologicznych składnikach. Ich stosowanie zatem jest bezpieczne dla środowiska naturalnego.

Kryteria doboru najlepszych specyfików

Kupując środki czystości, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych kwestii. Jednym z nich jest pH danego preparatu. Do czyszczenia zacieków, osadów z mydła oraz kamienia najlepiej jest wykorzystywać produkty o kwaśnym pH. Z kolei detergenty o neutralnym pH są niezastąpione w trakcie usuwania zabrudzeń widniejących na meblach.

W przypadku preparatów mających bezpośredni kontakt ze skórą (np. proszków do prania) trzeba koniecznie sprawdzić ich skład. Na ogół lepiej jest zrezygnować z artykułów zawierających substancje niebezpieczne dla zdrowia na rzecz ekologicznych środków oferowanych przez takie firmy, jak POLERS. Z kolei do czyszczenia szyb okiennych i luster najlepsze są preparaty na bazie alkoholu.