firany i zasłony
5 stycznia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jak łączyć zasłony z firanami?

Dekoracja okna może być najważniejszą ozdobą pomieszczenia i dominującym elementem całej aranżacji. Najpiękniejsze efekty osiągniesz, wykorzystując tradycyjne połączenie firan z zasłonami. Aby całość prezentowała się naprawdę pięknie, trzeba przestrzegać kilku zasad. Przypadkowy dobór tekstyliów okiennych jest bardzo ryzykowny i rzadko przynosi zadowalające rezultaty.

Czy zdarzyło ci się kiedyś kupić coś do mieszkania pod wpływem impulsu? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco, nie jesteś wyjątkiem. Chyba każdy z nas ma w swoim domu takie przypadkowo kupione drobiazgi. Jednak przy wyborze dużych elementów dekoracyjnych trzeba zachować ostrożność.

Zasłony z firanami jako spójna kompozycja

Jeśli planujesz zawiesić w oknie firanki z zasłonami, pamiętaj, że muszą tworzyć spójną całość. Oznacza to, że powinny być do siebie dopasowane pod względem wzoru, ale też wymiarów. Stworzenie spójnej kompozycji w oknie wymaga więc z jednej strony wyobraźni, z drugiej zaś znajomości kilku podstawowych zasad – podpowiada ekspert ze sklepu internetowego z tekstyliami firmy Polontex.

Pierwsza kwestia to kolor. Zasłonka zawsze powinna być wykonana z tkaniny przynajmniej troszkę ciemniejszej niż firanka. Odwrotne zestawienie barw sprawi, że całość będzie wyglądała nieproporcjonalnie. Poza tym pamiętajmy, że zasłonka z definicji ma zasłaniać wnętrze pomieszczeń przed spojrzeniami z zewnątrz, przed ostrym światłem słonecznym i przed światłami z ulicy nocą. Firanka to przede wszystkim ozdoba w czasie, gdy nie korzystamy z tych najważniejszych funkcji zasłon. Jest więc oczywiste, że zasłony są bardziej masywne i ciemniejsze.

Druga sprawa to długość. Firanka nie może być dłuższa od zasłonki, gdyż takie zestawienie wygląda niedbale. Najczęściej firanka jest krótsza i sięga zaledwie do parapetu. Zasłonki powinny sięgać do podłogi, ale nie mogą na niej leżeć. Zasłony z firanami do podłogi prezentują się bardzo elegancko, ale sprawdzą się tylko wtedy, gdy nie zależy ci na częstym dostępie do okna. Zatem jeśli na parapetach uprawiasz kwiaty doniczkowe albo bardzo często korzystasz z danego okna do wietrzenia mieszkania, wybierz raczej krótsze firanki.

Dekoracja okna dopasowana do stylu wnętrza

Zestawienie białych, woalowych firanek z gładkimi, jednobarwnymi zasłonami sprawdzi się właściwie w każdej aranżacji, a na pewno jest rekomendowane do wnętrz w stylu minimalistycznym. Do nowoczesnych, ale nie tak surowych aranżacji można wykorzystać zasłony drukowane we wzory geometryczne, które również najbezpieczniej jest łączyć z gładkimi firankami. Z kolei największe możliwości łączenia dekoracji okiennych mają właściciele wnętrz klasycznych i w coraz modniejszym stylu glamour. W takich przestrzeniach można pozwolić sobie na wybór ozdobnych firanek żakardowych i łączyć je z zasłonami np. w kwiatowe wzory. Również w takich zestawieniach warto trzymać się zasady podobieństwa. Jeśli wybierzesz zasłony w kwiaty, firany powinny odpowiadać im delikatnym wzorem roślinnym.