ziemia ogrodnicza
2 października 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak kupować ziemię ogrodniczą? Porady i sugestie

Efektywny rozwój roślin jest determinowany wieloma czynnikami. Potrzebują one dostępu do światła, odpowiedniej temperatury, nawodnienia oraz substancji odżywczych. Ważną rolę odgrywa tu właściwie dobrane podłoże, które umożliwia transport cennych składników mineralnych, a przez to wschodzenie, kwitnięcie oraz owocowanie roślin. Gdy naturalne podłoże jest słabej jakości, warto zastanowić się nad zakupem ziemi ogrodowej, która je wzbogaci.

Sprawdzone źródło

Ziemię należy kupować ze znanych sobie źródeł. Można się zorientować, czy w najbliższej okolicy nie rozpoczęły się budowy. Dlaczego? Ponieważ w wielu takich przypadkach na obszarze inwestycji zdejmuje się znaczną ilość wysokiej jakości podłoża. Wybierając nieznanego dostawcę, koniecznie trzeba zwrócić uwagę, czy w oferowanym przez niego surowcu nie występują odpady budowlane, śmieci, a nawet metale ciężkie. Dobrej jakości ziemia powinna być wolna od kamieni oraz żółtawych brył gliny.

Wybór ziemi należy oprzeć nie tylko na sprawdzeniu jej koloru, ale również na podstawie jej konsystencji. Grudka ściśnięta w dłoni powinna popękać i podzielić się na mniejsze kawałki. Gdy po otwarciu dłoni bryła całkowicie się rozpadnie, jest ona zbyt piaszczysta. Jeśli nadal pozostanie zbita, jest za bardzo gliniasta. Wysokiej jakości, uniwersalna ziemia ogrodnicza zapewni roślinom prawidłowy wzrost i najlepsze warunki do rozwoju.

Uprawa roślin w ogrodzie przyniesie najlepsze efekty na glebie cechującej się strukturą gruzełkowatą, która jest zbudowana z powiązanych ze sobą grudek. Lepiszczem jest w jej przypadku np. cenna próchnica. Taka budowa sprawia, że gleba jest odpowiednio natleniona i zatrzymuje znaczną ilość wody.

Firma Kraz poleca podłoże lekkie, które dobrze magazynuje wodę i ułatwia roślinom pobieranie składników pokarmowych. Ziemia oczyszczona z zanieczyszczeń, kamieni oraz bruzd doskonale spełnia swoją rolę, można ją wykorzystać w przydomowych ogrodach, parkach miejskich, skwerach oraz na trawnikach.

Rodzaje gleb

Warto wziąć pod uwagę różne rodzaje gleby, by dopasować odpowiednią do planowanych upraw. Wyróżnia się:

  • glebę gliniastą (ciężką) – jest bogata w składniki pokarmowe, mało przepuszczalna, wolno się nagrzewa, jest trudna w uprawie,
  • glebę piaszczystą (lekką) – ma luźną strukturę, która sprawia, że jest łatwa do uprawiania, przepuszczalna, ale też sucha i przewiewna. Szybko się nagrzewa, jest mało żyzna, wymaga nawadniania,
  • glebę piaszczysto-gliniastą – to ziemia pośredniej jakości. Zawiera względnie dużą ilość składników odżywczych.