Jak bezpiecznie korzystac z klimatyzacji zima
14 września 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak korzystać z klimatyzacji zimą?

Klimatyzacja to nie tylko gwarancja komfortu w ciepłe, letnie dni. Korzystanie z niej jesienią i zimą niesie ze sobą wiele korzyści. Z jej pomocą można w prosty i szybki sposób dogrzać wybrane pomieszczenia oraz oczyścić je ze szkodliwych związków unoszących się w powietrzu. Zastanawiasz się, jak właściwie korzystać z klimatyzacji w okresie zimowym? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

 

Zalety korzystania z klimatyzatorów przez cały rok

 

Nowoczesne urządzenia dostępne na rynku mogą skutecznie i efektywnie działać przez cały rok, niezależnie od pory. Jak podkreślają specjaliści z takich firm, jak SOL–CAM Sp.j., wielofunkcyjność klimatyzacji sprawia, że coraz częściej wykorzystuje się ją nie tylko latem, ale również zimą. Urządzeniem, które z powodzeniem może wytwarzać ciepło, jest klimatyzator typu split. Składa się on z:

  • elementu zewnętrznego,
  • części wewnętrznej.

 

Splity w upalne dni skutecznie chłodzą powietrze, natomiast zimą działają na zasadzie pompy ciepła. Zmiana ustawienia z chłodzenia na grzanie powoduje, że jednostka zasysa z zewnątrz powietrze, ogrzewa je i następnie za pośrednictwem wysokowydajnej sprężarki tłoczy do wnętrza. Etap ten uwzględnia również proces standardowego oczyszczania wtłaczanego powietrza ze wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń oraz zapachów.

 

Jak bezpiecznie korzystać z klimatyzacji zimą?

 

Na budowę klimatyzacji składają się elementy, które montuje się na zewnątrz. Istnieje pewna granica temperatury pozwalająca na korzystanie z urządzenia. Z reguły prawidłowe działanie elementu zewnętrznego jest możliwe nawet przy -15°C. Uruchamianie klimatyzacji zimą podczas dużych mrozów przekraczających ten poziom może spowodować uszkodzenie urządzenia i doprowadzić między innymi do:

  • zagęszczenia smaru,
  • awarii elementów ruchomych oraz łożysk,
  • zamrożenia wężownicy czynnika chłodzącego.

 

Kontrolując jednak stan pogody i przestrzegając wszelkich wskazówek ze strony producenta, można cieszyć się sprawnie działającą klimatyzacją przez cały rok.

 

Klimatyzacja – jak dopasować odpowiednie urządzenie?

 

Wybierając klimatyzator do domu czy mieszkania, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. To one decydują o tym, czy sprzęt jest wydajny i sprawdza się tak, jak oczekują tego użytkownicy. Ważna jest zarówno moc, jak i rodzaj klimatyzacji. Niezbędne jest także zwrócenie uwagi na systemy zabezpieczające. Producenci lepszych jakościowo urządzeń wyposażają je w specjalny tryb, mający na celu ochronę klimatyzacji przy oddziaływaniu bardzo niskich temperatur.