porcelana
7 kwietnia 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Jak kolekcjonować porcelanę?

Talerze i akcesoria z porcelany to niezwykle elegancki serwis kuchenny, który podkreśli piękno potrawy i zabierze gości w niesamowitą podróż. Jednak niezwykła elegancja wiąże się z niezwykłą ceną. Porcelana nie jest tanią zastawą stołową dostępną w każdym sklepie. Posiada jednak bogatą historię, tradycję i charakter, które tę cenę zdecydowanie rekompensują. Zakup porcelanowego serwisu to nie tylko wyraz przywiązania do elegancji, ale również dochodowa inwestycja.

Wady porcelany

Wartość porcelany zależy od stanu technicznego i uszczerbków, takich jak wady pierwotne i nabyte. Pierwotnymi są wszelkie elementy powstałe podczas tworzenia wyrobu. Są to plamki, błędy kalkomanii, wtrącenia lub niedomalowanie. Wada nabyta, zaś pojawia się wraz z biegiem lat. Są to uszczerbienia, pajączki, zadrapania, klejenia lub podmalowanie. Wszystkie wady powstałe w wyniku wieloletniego użytkowania. Podczas kupowania porcelany warto zwrócić uwagę na niedoskonałości i uszczerbki. Zdarza się, że określona wada zwiększa wartość porcelany, gdyż wiąże się z wydarzeniami historycznymi.

Kosztowne ozdobniki

Istotą rolę odgrywają, także ręcznie wykonywane zdobienia, stąd umiejętności twórcy porcelany są niezwykle ważne. Produkt może być malowany od podstaw i składać się z oryginalnych wzorów i zdobień. Może też przyjąć formę kalkomanii. Droższa porcelana jest zawsze malowania odręcznie i zawiera oryginalne wzory odnoszące się do ówczesnych trendów.

Gust klienta

Wnikliwe oko i znajomość historii to cechy bardzo przydatne podczas wyboru porcelany, jednak nie jedyne. Często zdarza się, że amatorzy dokonują trafnego wyboru i kupują bardzo wartościową porcelanę. Wszystko za sprawą gustu. Oprócz wiedzy, kolekcjoner musi posiadać również dobry smak. Musi umieć odróżnić drogą tandetę od niedrogiego rarytasu.

Popularne i drogie

Najbardziej pożądane są stare porcelanowe serwisy pochodzące z wytwórni bawarskich, berlińskich i Rosenthala. Sporym zainteresowaniem cieszą się również produkty powstałe w XVIII-wiecznych manufakturach w Miśni. Jednak ze wszystkich rodzajów najchętniej kupowana jest francuska i rosyjska porcelana. Powodem jest trudny dostęp, niepowtarzalna estetyka i długa historia. Porcelana może okazać się trafną i przyszłościową inwestycją. Wymaga jednak dobrego oka, znajomości tematu oraz dobrego gustu.

Porcelana wyróżnia się pięknem, a zazwyczaj wszystko co jest piękne, jest również drogie. Wyroby z porcelany mogą osiągać olbrzymie ceny i okazać się przyszłościową inwestycją. Trzeba wiedzieć jak je kolekcjonować i na co zwrócić uwagę przy wyborze. W sklepie internetowym Porcelana 24 dostępna jest wysokiej jakości porcelana, która w przyszłości może osiągnąć znacznie większą wartość.