Płytki na ogrzewaniu podłogowym
25 października 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak kleić płytki na ogrzewaniu podłogowym?

Zalety ogrzewania podłogowego są powszechnie znane. Dobry rozkład temperatur w pomieszczeniu, możliwość wykorzystania odnawialnych źródeł ciepła czy też zmniejszenie kosztów ogrzewania. Niestety układanie płytek na ogrzewanym podłożu jest trudne, a kluczowe są tutaj podkład oraz klej. Jak zatem kleić płytki na podłogówce? Wyjaśniamy w artykule.

Dobry podkład to podstawa

Mówiąc o klejeniu płytek na ogrzewaniu podłogowym, trudno nie zacząć od podkładu podłogowego. Ma on za zadanie nie tylko wyrównać podłoże pod posadzkę, ale też zapewnić transmisję ciepła z instalacji grzewczej do pomieszczenia. Najpopularniejsze są podkłady cementowe, które pozwalają wykonać warstwy o kilkucentymetrowej grubości. Jakie cechy musi posiadać zaprawa cementowa, aby sprawdziła się z ogrzewaniem podłogowym? Właściwości dobrej wylewki podłogowej to między innymi:

  • magazynowanie wytworzonego ciepła,
  • stopniowe przekazywanie ciepła do pomieszczenia,
  • elastyczność zapewniona przez dodatki uplastyczniające.

Producent często zaznacza na opakowaniu, czy wylewka podłogowa nadaje się do tego typu ogrzewanie. 

Klej do płytek na podłogówce

Ogromny wybór rodzajów płytek, a także podkładów podłogowych sprawiają, że dopasowanie odpowiedniego kleju do płytek jest bardzo trudne. Jakie sprawdzone produkty polecają specjaliści? Ekspert ze sklepu Kreisel – producent materiałów budowlanych zaznacza:

Płytki powinny być mocowane na klej, na którego opakowaniu będzie wyraźna informacja od producenta, że nadaje się pod podłogówkę. Najważniejsza cecha takiego produktu to odkształcalność i klasa C2S1 lub C2S2. Warto wiedzieć, że zupełnie inny klej zostanie użyty pod lamperie, inny do płyt wiórowych, a jeszcze inny do lastryko. Wśród naszych produktów najlepszy okazuje się EXPERT4, który ma klasę C2TES2. Świetnie sprawdza się nie tylko do salonu, ale też do kuchni i łazienki. Można go używać również na ogrzewanie ścienne czy podłogowe. Innym produktem, który możemy polecić, jest EXPERT 3. Ma on nieco niższą klasę, bo C2TES1, jednak wykazuje podobne zastosowanie, jest jednak nieznacznie mniej  odkształcalny. Jest on idealny do gresu wielkoformatowego. Do podłogówki możemy też zaproponować EXPERT 2 oraz EXPERT 2 BIAŁY. Obydwa produkty mają klasę kleju C2TE. Świetnie sprawdzą się na tradycyjnych podłożach. Zwrócić uwagę należy na kleje białe, które zmniejszają ryzyko przebarwień, stąd są idealne do kamienia naturalnego

Jak układać płytki?

Wybrałeś odpowiedni, odkształcalny klej do płytek na podłogówkę? Świetnie! Jednak zanim przystąpisz do pracy, mamy kilka porad, jak układać płytki na podłogówce

  1. Poczekaj, aż podkład się zwiąże i wyschnie. W przypadku anhydrytów może to być nawet 7 dni na każdy centymetr grubości!
  2. Płytki układaj na wygrzany podkład, tzn. uruchom podłogówkę, stopniowo zwiększ temperaturę, a następnie ją zmniejsz. 
  3. W przypadku wylewek anhydrytowych pamiętaj o usunięciu warstw tzw. mleczka. Pozostawienie jej zmniejsza przyczepność.
  4. Nie zapomnij o zagruntowaniu powierzchni.