W jaki sposób i w jakim okresie wysiewać kwiaty jednoroczne?
8 sierpnia 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Jak i kiedy wysiewać nasiona kwiatów jednorocznych?

Byliny, krzewy, drzewa i kwiaty jednoroczne – każde z nich stanowią odrębną grupę roślin. Ta ostatnia należy do roślin zielnych i powinna znaleźć się w każdym ogrodzie ze względu na możliwość długiego i obfitego kwitnięcia – cykl rozwoju kwiatów jednorocznych przebiega w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego. Znakomicie nadają się one do obsadzania donic, rabat oraz skrzynek zarówno na tarasach, jak i balkonach. W naszym artykule odpowiemy na pytanie: jak i kiedy je wysiewać?

Wysiew kwiatów jednorocznych wprost do gruntu

Większość roślin jednorocznych jest wysiewana wprost do gruntu. Termin siewu jest zależny zarówno od terminu kwitnienia, jak i od wrażliwości siewek na niskie temperatury. Wprost do gruntu wysiewa się rośliny z krótkim okresem wegetacji, zazwyczaj na wiosnę – od marca do maja, ale zdarzają się gatunki umożliwiające wysiew na jesieni, aby zakwitły wczesną wiosną. Należy jednak pamiętać o przykryciu ich gałązkami roślin iglastych w celu zabezpieczenia przed mrozem. W odpowiednie nasiona kwiatów jednorocznych można zaopatrzyć się m.in. w sklepie internetowym POLAN.

Jak przygotować rozsadę kwiatów jednorocznych?

Istnieją także gatunki roślin, dla których trzeba przygotować rozsadę, co jest bardziej pracochłonne i kosztowne niż wysiew wprost do gruntu. Oznacza to, że młode rośliny należy uprawiać w kontrolowanych warunkach zanim posadzi się je w stałym miejscu. Rozsadę zakłada się w inspektach lub szklarniach, a także na rozsadnikach bądź parapecie okiennym. Można ją przygotować samodzielnie – podobnie jak rozsadę warzyw. Należy zapewnić kiełkującym nasionom i młodym siewkom odpowiednie, stałe warunki, takie jak: temperatura, wilgotność oraz światło.

Przygotowanie rozsady kwiatów jednorocznych zaczyna się w terminach uzależnionych od indywidualnych potrzeb roślin, przede wszystkim od ich wymagań cieplnych oraz długości wegetacji. Od początku roku do połowy marca można rozpocząć rozsadę w szklarni lub na domowym parapecie, od drugiej połowy marca w tunelach foliowych lub nieogrzewanych szklarniach, natomiast z początkiem kwietnia – w inspektach oraz rozsadnikach w ogrodzie. W okresie dwóch-trzech tygodni od wschodów siewki należy przesadzić do większych doniczek bądź usunąć zbędne rośliny. Na stałe rozsadę można posadzić w drugiej połowie maja.

Jakie są zalety przygotowania rozsady?

Rozsady kwiatów jednorocznych mają swoje zalety. Przede wszystkim przed posadzeniem ich na stałe w maju są już dosyć spore i kwitną nawet o dwa miesiące wcześniej niż rośliny wysiewane bezpośrednio do gruntu. Ponadto ma się pełną kontrolę nad tym, które z nich wzeszły, a które nie, dzięki czemu można zaplanować, co w którym miejscu będzie posadzone w ogrodzie i nie martwić się o wymieszanie kwiatów na rabatach lub o problemy z kiełkowaniem, jakie mogą one mieć z powodu zimna.