16 września 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jak gromadzić wodę deszczową w ogrodzie?

Wysokie zużycie wody w gospodarstwach domowych i związane z tym deficyty skłaniają do poszukiwania rozwiązań pozwalających na generowanie oszczędności w tym sektorze. Jednym ze skutecznych sposobów na rozsądne gospodarowanie wodą i zmniejszenie jej zużycia jest gromadzenie deszczówki w ogrodzie. Dlaczego warto zainteresować się takim rozwiązaniem i jak można wykorzystać wodę deszczową?

Dlaczego warto zbierać deszczówkę i jak to robić?

Woda to bezcenny, niezbędny do życia surowiec, którego zasoby systematycznie się kurczą. Dlatego też, mając na względzie kwestie związane z ochroną środowiska, ale także z utrzymaniem światowej gospodarki, coraz większą wagę przywiązuje się do rozwiązań pozwalających na oszczędzanie wody. Działania w tym zakresie mogą odbywać się na mniejszą skalę, w obrębie gospodarstw domowych. Mowa tu o możliwości zbierania wody deszczowej, która przecież nic nie kosztuje, a może przydać się w wielu codziennych czynnościach. Trzeba bowiem zaznaczyć, że deszczówka jest czysta, a ewentualne zanieczyszczenia mogą się w niej pojawić na skutek kontaktu z innymi powierzchniami, np. połacią dachową. Zbieranie wody z opadów możemy zacząć od najprostszych sposobów, np. posługując się tradycyjnymi naczyniami. Do dyspozycji są również specjalne zbiorniki wykonane z tworzyw sztucznych, które zapewniają higieniczne warunki przechowywania wody. Jeśli chcemy zbierać deszczówkę z dachu, można wykonać specjalne połączenie z systemem rynnowym, z którego woda trafi prosto do pojemnika.

Jeszcze bardziej zaawansowane systemy magazynowania wody deszczowej składają się z pomp, filtrów oraz dodatkowo drenażu, który pozwala na rozprowadzanie wody w gruncie. – Mówi przedstawiciel firmy Ogród-Dom z Niepołomic. – To rozwiązanie sprawdza się szczególnie w ogrodach, gdzie trzeba regularnie podlewać rośliny. Dzięki temu zaoszczędzimy czas, pieniądze i samą wodę.

Zastosowania wody deszczowej

Jak już wspomniano, deszczówka będąca czystą i miękką wodą doskonale sprawdza się w procesie pielęgnacji i utrzymania ogrodów, zwłaszcza tych z bujną roślinnością. Magazynowanie wody to dobry sposób na walkę z suszą, która coraz częściej występuje w naszym klimacie podczas letnich miesięcy. Jak się jednak okazuje, deszczówkę można wykorzystać nie tylko do podlewania roślin. Przydaje się ona również do czyszczenia różnych powierzchni, w tym małej architektury, maszyn i pojazdów. Można ją wykorzystać np. do umycia okien lub auta. Ponadto ze względu na brak związków wapnia i magnezu w deszczówce, woda ta doskonale nadaje się do prania, ponieważ nie przyczynia się do uszkodzenia pralki. Innym zastosowaniem wody deszczowej może być jej używanie w celu spłukiwania toalet w domu. Jak się zatem okazuje, deszczówka to ekologiczne źródło wody o uniwersalnym przeznaczeniu.