deszczowka zebieranie zbieracze wody z opadow
14 października 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jak gromadzić wodę deszczową i co z nią robić?

Nadmierna ilość deszczu, która gromadzi się na działce, może być niekorzystna zarówno dla terenu, na którym tworzą się kałuże, jak i dla samego budynku — przez podmakanie fundamentów. Można zdecydować się na montaż odpowiedniego systemu rynnowego, odpowiedzialnego za odprowadzanie wody na posesję, czy do systemu ściekowego. Lepszym rozwiązaniem jest jednak gromadzenie wody deszczowej i jej wykorzystywanie w ogrodzie.

Jak można gromadzić wodę deszczową?

Gromadzenie wody deszczowej jest wyjątkowo prostym zadaniem. Tak naprawdę wystarczy umieścić na terenie działki zbiornik, który będzie automatycznie napełniał się podczas opadów deszczu. Nie jest to jednak pełne wykorzystanie możliwości, jakie oferuje obecnie rynek.

Chcąc ochronić swój budynek przez negatywnym działaniem opadów deszczu i gromadzącej się w związku z tym wokół niego wody, warto zainwestować w specjalne wyposażenie, które znacznie ułatwia tę sprawę. Podstawą są w tym przypadku specjalne akcesoria nazywane często łapaczami deszczu lub odzyskiwaczami wody deszczowej. Są one montowane w systemach rynnowych, a następnie podłączane do specjalnych zbiorników, których gromadzi się uzyskania ciecz spływająca z dachu budynku. Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej osób

— tłumaczy specjalista z firmy PHU JESBET.

Odzyskiwacze wody deszczowej są wyjątkowo niepozornym wyposażeniem, które jednak zapewnia wyjątkową funkcjonalność instalacji rynnowej. Przede wszystkim dzięki niemu możliwe jest odzyskanie wody i przekazanie jej do znajdującego się w pobliżu zbiornika. We wnętrzu łapacza znajduje się specjalny mechanizm, który zabezpiecza przed przepełnieniem się pojemnika z deszczówką. W momencie, kiedy jest on pełny, dopływ jest blokowany, a woda spływa na instalacji kanalizacyjnej.

W przypadku tego typu wyposażenia można również zdecydować się na zainstalowanie specjalnego sygnalizatora napełnienia zbiornika. W momencie, kiedy będzie pełny, zostanie wydany sygnał alarmowy. Jest to nowoczesne rozwiązanie, które zyskuje na popularności.

Gdzie najczęściej wykorzystuje się wodę deszczową?

Pozyskana woda deszczowa może być wykorzystywana na wiele różnych sposób. Przede wszystkim znajduje ona zastosowanie na działce, gdzie może służyć do:

  • podlewania upraw warzywnych i kwiatów,

  • mycia akcesoriów ogrodniczych,

  • czyszczenia powierzchni przydomowych,

  • utrzymania porządku na balkonach i tarasach.

Osoby, które szczególnie dbają o środowisko naturalne, bardzo często wykorzystują deszczówkę do spłukiwania toalety. W ten sposób przyczyniają się do mniejszego zużycia wody i oszczędzają na rachunkach — to bardzo rozsądne podejście.

Ze względu na fakt, że woda deszczowa ma niewiadomy skład chemiczny, nie powinna być wykorzystywana do celów spożywczych. Bardzo często jednak stosowana jest przez Panie do mycia głowy. Chociaż sposób ten nie ma potwierdzenia naukowego, to wiele z nich uważa, że dzięki takiemu zabiegowi, kondycja ich włosów zdecydowanie się poprawiła.