szafa we wnęce
14 listopada 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak efektywnie zabudować wnęki w mieszkaniu?

Wnęki w mieszkaniu to często niewykorzystana przestrzeń. Trudno wstawić tam tradycyjny mebel, szczególnie jeśli wymiary wnęki są nietypowe. Jednak wbrew pozorom takie przestrzenie dają duże możliwości aranżacyjne – tylko do ich zabudowania należy podejść z pomysłem! Przedstawiamy sposoby na efektywne zabudowanie wnęk w mieszkaniu: w przedpokoju, sypialni, salonie, łazience i kuchni.

Wnęka na przedpokoju – doskonałe miejsce na buty i kurtki

Przedpokój jest zazwyczaj pomieszczeniem małym, do tego często wąskim. W takiej sytuacji wnęka może być wręcz wskazana! Dzięki niej znacznie łatwiej będzie przechowywać buty lub okrycia wierzchnie. Jedną z możliwości na jej zagospodarowanie, jest zabudowa szafą na wymiar. Najlepiej przesuwną, aby otwierające się drzwi nie zajmowały dodatkowej przestrzeni. Oczywiście wszystko zależy od wymiarów wnęki – w tym przypadku im głębsza, tym lepiej.

A jeśli wnęka jest stosunkowo płytka? Będzie doskonała jako schowek – można w nią wstawić np. płaską szafkę na buty lub wieszak (ubrania schowane we wnęce zajmą optycznie mniej miejsca). Doskonale sprawdzi się tutaj płaska i niska komoda lub nawet szafka z siedziskiem – grunt to maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

Wnęka w salonie lub sypialni – garderoba lub półka na książki

W salonie lub sypialni we wnęce można urządzić doskonałą garderobę. Tu również sprawdzi się szafa przesuwna na wymiar, dzięki czemu drzwi szafy będą stapiały się ze ścianami. A jeśli postawimy na lustro na drzwiach szafy, pomieszczenie optycznie się powiększy. W ten sposób można efektywnie zabudować nawet wnękę pod schodami – firma meblarska Elmir z Białegostoku wykonuje również niestandardowe i nietypowe meble.

A kiedy wnęka jest płaska i nie da się w niej umieścić funkcjonalnej szafy, przestrzeń można wykorzystać na inny sposób. Będzie to doskonałe miejsce na półki na książki, kwiaty lub bibeloty. Najlepiej podświetlane, aby podkreślić dekoracyjny charakter tego miejsca.

Wnęka w kuchni lub łazience – schowek gospodarczy

O ile niezbyt głęboka wnęka w innych pomieszczeniach może być problematyczna, tak niewielka wnęka w kuchni lub łazience będzie doskonałym miejscem do przechowywania drobiazgów. Przyprawy, zapasy jedzenia, chemia gospodarcza, kosmetyki, środki czystości – wszystko zmieści się i schowa za drzwiami płaskiej, zabudowanej szafy. Co więcej, wysoką wnękę można wyposażyć w półki od góry do dołu albo pozostawić miejsce z boku np. na miotłę lub mopa. Dzięki temu przedmioty codziennego użytku nie będą widoczne, a jednocześnie zawsze będą pod ręką.